banner2

banner1

banner22

Sakarya'da 600 eve korona tarama testi yapılacak

Koronavirüs (Covid-19) görülme sıklığının belirlenmesine yönelik tarama çalışmasının ikincisi başlatıldı. Sağlık ekipleri 600'ün üzerinde haneye giderek bir kişiden kan ve sürüntü örneği alacak. TÜİK gidilecek evleri rastgele belirledi.

GÜNDEM 21.10.2020, 13:02 Editör: Ebru Bulut
Sakarya'da 600 eve korona tarama testi yapılacak
banner48

TÜİK GİDİLECEK EVLERİ BELİRLEDİ

Sağlık Bakanlığınca Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) iş birliğiyle ülke çapında yeni tip koronavirüs (Covid-19) görülme sıklığının belirlenmesine yönelik tarama çalışmasının ikincisi başlatıldı. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, ulusal düzeyde hastalık prevalansını (görülme sıklığı) ve geçirilmiş hastalık düzeylerini saptamak amacıyla başlatılan kesitsel çalışmanın veri toplama süresi 5-15 gün olarak belirlendi. 15-30 Ekim 2020'de yapılan çalışma, illerin büyüklüğü ve hanelerdeki kişilere ulaşma süresiyle ilgili olarak değişkenlik gösterebilecek. Araştırma, Türkiye'deki tüm illeri ve tüm yaş gruplarını kapsıyor. TÜİK tarafından hesaplanan örneklem büyüklüğüne göre hangi ilde kaç haneye gidilmesi gerektiği belirlendi. Buna göre Türkiye genelinde ulaşılması gereken toplam hane sayısı 31 bin 280.

BİR KİŞİ KATILACAK

Büyük illerden İstanbul'da 5 bin 380, Ankara'da 2 bin 310 ve İzmir'de 1810 hane; küçük illerden Bayburt'ta 30, Tunceli'de 40, Ardahan, Gümüşhane ve Iğdır'da da 50 hane ziyaret edilecek. Sakarya'da 600'ün üzerinde eve gidilecek. Ulaşılan her haneden çalışmaya 1 kişi katılacak. Filyasyon ekiplerince yürütülecek araştırmada kişilerden kan ve Covid-19 Rehberi'ne uygun olarak sürüntü örneği alınacak. Ulaşılan her haneden çalışmaya 1 kişi katılacak. Türkiye'de koronavirüs prevalansı ve geçirilmiş hastalık düzeylerinin doğru şekilde saptanabilmesi için kişiler haneden rastgele seçilecek.

Yorumlar (0)