banner2

banner1

banner22

Sahte bıçakçılara dikkat!

Kurban Bayramının yaklaşmasıyla beraber bıçak ustalarının da yoğun mesaisi başladı. Bıçak bileme ustaları, vatandaşları sahte bıçaklar hakkında uyarırken son güne de kalmamaları gerektiğini dile getirdi.

GÜNDEM 11.07.2021, 16:12 Editör: Aysima Kortak
Sahte bıçakçılara dikkat!
banner48

Haber // Bartu İNCE-Nazile AKARSU

Sakarya’da Kurban Bayramının yaklaşmasıyla birlikte bıçakçılarda yoğun mesai başladı. Her sene olduğu gibi bu senede kurbanlıklarını rahat kesmek için satır ve bıçaklarını biletmek isteyen vatandaşlar bıçaklarını ustalara bırakırken, ustalar ise vatandaşları sahte bıçaklar hakkında uyardı. Oluşan yoğun talebe yetişebilmek için mesai harcadıklarını dile getiren bıçak ustaları, vatandaşların son güne kalmamasını söyledi. Bıçak ustası Ali Piyadeci, “Kimsenin mağdur olmaması için bir an önce bıçaklarını getirip bileylettirmelerini tavsiye ediyorum” dedi.

“BU İŞİN SAHTECİLİĞİ ÇOK FAZLA”

Hiçbir vatandaşın bayram günü mağdur olmaması için son güne kalmamalarını söyleyen bıçak ustası Ali Piyadeci; “Çıraklığımla beraber 38 senedir bu işin içindeyim. 12 yaşında başladı çıraklığım. Uzun zamandır bu mesleği yapıyoruz. Adapazarı’nda bu işi detaylı yapan iki işletmeden biriyim. Bileme üzerine her türlü kesici aleti biliyoruz. Şuan kurban bayramına yakın daha çok bıçak ve benzeri şeylerin bilenmesi üzerine çalışıyoruz. Bayram yaklaşıyor, her geçen gün daha da yoğunlaşıyoruz. Halkımızdan en çok istediğim şey son günlere kalmamaları. Çünkü bizim kapasitemiz belli. Kapasitemizin üzerinde iş yapamayacağız. Geçen sene bayramda son 4 gün iş almadık. Kimsenin mağdur olmaması için bir an önce bıçaklarını getirip bileylettirmelerini tavsiye ediyorum. Kurban kesecek vatandaşlarımıza özellikle işportada, ne olduğu belli olmayan, markası olmayan veya sahte bıçaklara karşı dikkatli olmalarını ve bildik yerlerden almalarını tavsiye ediyorum. Bu işin sahteciliği çok fazla. İnsanları yanlış yönlendiriyorlar. Kalitesiz malları size ucuza gibi gösterip çok pahalıya satıyorlar. Bu konularda dikkatli olurlarsa bayram günü mağdur olmazlar.” Dedi.

“BIÇAĞI BIÇAKÇIDAN ALACAKSIN”

Bir başka bıçak bileme ustası Nasuh Türk; “Kurban bayramının yaklaşmasından dolayı gerek bıçak bilemede, gerek bıçak satışlarında yoğunluk artmış bulunuyor. Fakat vatandaşlarımıza bizim tavsiyemiz dışardan bıçak almamalarını öneriyoruz. Elde satılan bıçakları, yani çok kaliteli diye aldıkları ürünler maalesef pek iyi değil. Bilinen yerden alınırsa daha iyi olur. Mesela Sürmene adı altında çok değişik bıçaklar yapılıyor. Gerçek Sürmene bıçağı değil. Bıçağı bıçakçıdan alacaksın.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)