banner2

banner1

banner22

Sağlık Bakanlığı açıkladı

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs ile mücadele kapsamında alınacak önlemlere yenilerini ekledi. Alınan yeni karar ile Bakanlık, Covid-19 hastasıyla temas edenlerden 28 gün boyunca kan bağışının kabul edilmemesini istedi.

GÜNDEM 13.07.2020, 13:48 Editör: Ebru Bulut
Sağlık Bakanlığı açıkladı
banner48

KORONAVİRÜS İLE MÜCADELEDE YENİ ÖNLEMLER

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında alınan tedbirlere her geçen gün yenileri ekleniyor. Sağlık Bakanlığı, koronavirüs ile mücadele kapsamında alınacak yeni önlemleri açıkladı. Bakanlık, bugüne kadar solunum virüsleri ve Covid-19’un kan ve kan ürünleri ile bulaştığının görülmediğini ancak “teorik” bir riskin söz konusu olduğunu belirtiyordu. Alınan yeni karar ile Bakanlık, Covid-19 hastasıyla temas edenlerden 28 gün boyunca kan bağışının kabul edilmemesini istedi.

ÖNLEMLERİ AÇIKLADI

Sağlık Bakanlığı, pandemi nedeniyle kan merkezlerinde alınması gereken önlemleri açıkladı. Kesin Covid-19 vakalarının iyileşme döneminde, vireminin ve/veya vücut sıvılarında virüs olma ihtimali ile ilgili mevcut belirsizlik nedeniyle semptomların sonlanmasından itibaren en az 28 gün sonra bağış kabul edilmesini isteyen bakanlık, Covid-19 belirti ve bulguları olandan kan bağışı kabul edilmeyeceğini bildirdi.

İMHA EDİLECEK

Bakanlığın belirlediği kurallara göre, Covid-19 hastasıyla temas edenlerden, 28 gün süreyle (14 günlük maksimum kuluçka süresinin iki katı) bağış kabul edilmeyecek. Kan bağışından 48 saat sonra solunum yolu enfeksiyonları belirti ve bulguları gösteren hastaların merkezi bilgilendirmesi istenecek veya telefonla bu kişiler Covid-19 açısından sorgulanacak. Hastanın koronavirüs olması halinde, bağışlanan kan ürünleri yetkililer tarafından imha edilecek.

SİSTEM OLUŞTURULACAK

Kan bağışçısının Covid-19 ile uyumlu bağış sonrası gelişen hastalıkları ve kanıtlanmış olgu ile temasını bildirmek için bir sistem oluşturulacak. Bu sayede hastalığın başlangıcının veya temasın 14 - 28. günleri arasında toplanan kan ve kan ürünleri bilinecek. Bağışı ertelenen bağışçılara, 28 gün boyunca potansiyel bağışçılarla temas etmemesi konusunda bilgilendirme yapılacak. Kan merkezlerinde çalışanların sayısı mümkünse azaltılacak. Sağlık çalışanı ve bağışçılar arasında en az 1 metre mesafe bulunması sağlanacak. 1 metreden yakın mesafede yaklaşmak gerekirse, tıbbi maske dışında sağlık çalışanı KKE (önlük, eldiven ve gözlük/yüz koruyucu) kullanacak. Her bağışçıdan sonra işlem yapılan alanda temizlik ve dezenfeksiyon yapılacak.

Yorumlar (0)