banner2

banner1

banner22

Rekabette son durum

Sakarya’dan İstanbul Harem’e yolcu taşıyan iki otobüs firmasının rekabeti vatandaşı memnun etti. 35 liradan 15 liraya gerileyen bilet fiyatları için Ulaştırma Bakanlığı inceleme başlattı. Haksız rekabetten ceza kesilebilir.

GÜNDEM 05.11.2019, 22:18 Editör: Ebru Bulut
Rekabette son durum
banner8

İki otobüs firması rekabete girince Adapazarı ile İstanbul Harem arasındaki bilet fiyatları düştü. Her şey Sakarya SEV firması 35 lira olan Adapazarı-İstanbul Harem yolcu biletini 35 liradan 30 liraya indirmesiyle başladı. Aynı firma Ulaştırma Bakanlığına yeniden müracaat ederek yolcuları 20 liradan taşıyacağını taahhüt etti. Artan maliyetlere rağmen gelen indirim ikinci bir firmanın da fiyatını düşürmesine neden oldu.

Sakarya SEV’den sonra Sakarya VİB Turizm’de bilet fiyatlarında indirim için Ulaştırma Bakanlığı’nın Bolu’da bulunan bölge müdürlüğüne müracaat ederek taban fiyat 25, tavan fiyat 18 liradan yolcu taşıyacağını taahhüt etti. İkinci firmanın fiyat indirmesinin ardından rekabeti başlatan Sakarya SEV bilet fiyatlarını 15 biraya indirdi. Adapazarı’ndan İstanbul Anadolu yakasına gidecek yolcular Sakarya SEV ile 15 liraya, Sakarya VİB ile 19 liraya gidebilecek.

Sakarya’dan İstanbul’a yolcu taşıyan bir başka firma olan Metro Turizm 33 lira olan bilet fiyatını 30 liraya indirirken kısa süre içerisinde İstanbul Samandıra yolcularına 25 liradan bilet kesmesi bekleniyor.
İstanbul’un Anadolu yakası yani Harem için rekabet kızışırken firmalar Esenler Otogar fiyatlarında bir değişiklik yapmadı. Adapazarı’ndan İstanbul Esenler’e gidecek yolcular 45 liradan bilet almaya devam edecek.

Rekabetin kızıştığı terminalde görüştüğümüz firma yetkilileri “Otobüs esnafı mazot, yağ, lastik gibi giderlerin yüzde 50’den fazla arttığı dönemde bu rekabet batırır. Rekabete ayak uydurmak durumundayız. Şu anda yapılan iş ticaret değil. Adeta meydan okuma. Bu işin sonunda birileri havlu atacak. Ulaştırma Bakanlığı bilet fiyatlarının bu denli inmesini araştıracaktır muhakkak. İzinsiz indirim varsa 700 bin lira cezası var. Hepimiz bu işin sonu nereye varacak diye bekliyoruz” derken vatandaş ise rekabetin bu boyuta gelmesinden hayli mutlu.

Yorumlar (0)
sisli
Namaz Vakti 17 Kasım 2019
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı