banner2

banner1

banner22

‘Proje hazır’

Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı, gençleri köylerde tutacak tarım projesini açıkladı. Sarı, “Köye dönüş projemizle köylerde yaşam standartlarını yükselteceğiz’’ dedi.

GÜNDEM 11.11.2019, 14:01 Editör: Aysima Kortak
‘Proje hazır’
banner8

MİNİ BİR ŞEHİR

Köye Dönüş Projesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Adem Sarı, “Köylerde yaşam standartlarını yükseltip, ‘Köye Dönüş Projesi’ni hayata geçireceğiz. Bu proje Sakarya Ticaret Borsasına ait özgün bir proje. Eskiden köylerde yaşam vardı, hayat vardı, okul vardı, öğretmen vardı, şimdi hiçbiri yok. Köylerde 60 yaşın altında yaşayan yok. Çünkü köylerde yaşam alanları kalmadı. Genç kesimin orada yaşaması mümkün değil. Projemiz özellikle kırsal kesimlerde, dağ köylerinde, Anadolu’nun her yerinde uygulanabilir. Hastanesi, postanesi, sineması, tiyatro salonu, restoranı, küçük alışveriş merkezlerini içinde barındıran ama AVM tarzı değil, oranın yapısına uygun yapılar ile projemiz sayesinde o insanları şehre inmekten alıkoyacağız. Böylelikle şehirlerin yükünü de azaltmış olacağız’’ dedi.

TARIM KÖYÜ

Başkan Sarı, “Ayrıca her bölgeye yapısına uygun mini üniversite kuracağız. İnsanların bulunduğu yerde kalkınması, zenginleşmesi, refahlaşmasını sağlayacağız. Büyükşehirlere olan yığılmaları önleyeceğiz. Sakarya Nehri’nin kenarında hayata geçecek Tarım Köyünde kesinlikle bina olmayacak, oradaki öğrenciler topraktan suya havaya kadar hepsini soluyacaklar ve belki de yukarıdan helikopterden baktığınızda çok farklı bir alan göreceksiniz’’ ifadelerini kullandı.

İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ

Proje için ekonomik şartların önemli olduğunu belirten Başkan Sarı, “Henüz protokol imzalamadık. Ama en azından projemiz elimizde hazır. Yer ile ilgili ilçelerimizde ve Sakarya’da mevcut tarım arazilerini araştırıyoruz Orada da uygulamaları yapacağız. Herhangi bir belediyeyle, büyükşehir belediyesiyle, bakanlıkla bu projeyi yürütebiliriz. Yeter ki birisi desin ki hadi birlikte yapalım diye; biz hazırız. Niyetimiz ciddi, Tarım Okulu gerçek anlamda faaliyete geçtiğinde belki de bize Amerika’dan Avrupa’dan gelip bilgi alacaklar’’ diye konuştu.

Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi

Yorumlar (0)
14°
sisli
Namaz Vakti 17 Kasım 2019
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı