banner2

banner1

banner22

Profesyonel destek eğitimi

Sakarya İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından olası deprem, yangın gibi afetlere karşı İş Yeri Sağlık ve Güvenlik Birimi (İSGB) bünyesinde kurulan Arama Kurtarma Birliğinin eğitimleri salgın sürecinde de devam ediyor.

GÜNDEM 03.01.2021, 14:01 Editör: Aysima Kortak
Profesyonel destek eğitimi
banner48

Gönüllü Millî Eğitim personelinden oluşan Arama Kurtarma Birliğine daha önceki eğitimlerinden farklı olarak İstanbul Zihinsel Engelliler İçin Eğitim ve Dayanışma Vakfı (İZEV) ve Toplumsal Afet Platformunun (TAP) katkılarıyla konusunda uzman kişilerden oluşan ekip tarafından profesyonel destek veriliyor.

BİRİNCİ AŞAMA GERÇEKLEŞTİ

SEAK tarafından organize edilen Deprem, Yangın ve İlk Yardım konularını kapsayan 8 hafta sürecek eğitimlerin birinci aşaması 1 Ocak Cuma günü gerçekleştirildi.  Bölgemizin deprem kuşağında olması nedeniyle herhangi bir afet anında arama kurtarma çalışmalarına katılabilecek gerekli donanım, araç ve gereçlerine sahip bir birlik oluşturmayı amaçladıklarını söyleyen İl Millî Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, “Sakarya Millî Eğitim Müdürlüğü İş Yeri Sağlık ve Güvenlik Birimi bünyesinde oluşturduğumuz Arama Kurtarma Birliğini 16 ilçemizin tümünde kurmayı planlıyoruz.” dedi.

ÖNEMLİ BİLGİLER AKTARILDI

Sakarya MEM Arama Kurtarma Birliği personeline yönelik eğitimlerin ilkinde Toplumsal Afet Derneği Yöneticisi Afet Eğitmeni Rezzak Elazat tarafından önemli bilgiler aktarıldı. Afet Eğitmeni Rezzak Elazat, toplum olarak deprem vb. felaketler karşısında neler yapmamız gerektiği konusunda doğru bildiğimiz çok yanlışlar olduğuna dikkat çekerek Sakarya İl Millî Eğitim Müdürlüğü bünyesinde arama kurtarma birliği kurulmasının afetlerle etkili mücadelede çok önemli bir aşama olduğunu kaydetti. Toplumsal Afet Derneği Yöneticisi Elazat, tüm kurumlarımızda böyle bir birliğin bulunmasının olası afetlerde hayat kurtarma adına çok önemli olduğunu savundu.

Yorumlar (0)