banner2

banner1

banner22

Prof. Dr. Karabay’dan aşı olun çağrısı

Sakarya Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Karabay vatandaşların aşı olmalarını isteyerek, “Aşı olup ileri yaşta enfekte olan insan sayılarımız azaldı. Şuanda bizim ağır hasta pozisyonunda yatırdığımız insanlar henüz aşıya ulaşamamış olanlar. Lütfen aşı konusunda tereddüt yaşamayın, bulabildiğiniz ilk aşıyı olun” dedi.

GÜNDEM 17.04.2021, 16:05 Editör: Ebru Bulut
banner48

Sakarya Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Karabay, aşı olma konusunda tereddüt yaşayan vatandaşlara ‘aşı olun’ çağrısında bulundu. Maske ve mesafe konusunda da uyarıda bulunan Prof. Dr. Karabay, “Solunum yollarıyla bulaşan bütün enfeksiyon etkenlerinin ortak özelliği kalabalık ortamlarda kolay yayılmasıdır. Mesafe ne kadar kısalırsa bu virüsün yayılımı o kadar artacak. Ya da şöyle söyleyebiliriz, mesafelerimizi ne kadar geniş tutabilirsek yayılım o kadar azalacak.” dedi.

‘TEREDDÜT YAŞAMAYIN, AŞI OLUN’

Vatandaşların aşı konusunda tereddüt yaşamamaları gerektiğini ve aşının kesinlikle etkin olduğunu belirten Prof. Dr. Karabay, “Salgının birinci ve ikinci piklerinde bizim yoğun bakımlarımızda 75, 80, 85, 90 yaşında insanlar bulunurken, şimdi servislerimizde ‘Aşıya 3 gün kalmıştı, öyle geldim’, ‘ilk aşımı henüz olmuştum, enfekte oldum’ diyenler var. İki kez aşı olmuş insanlar çok az enfekte olmasına rağmen aşı hasta sayılarımızı ve yaş dinamiklerini etkiledi. Aşılamayla beraber artık daha yaşlılar değil henüz aşıya ulaşamayanları görüyoruz. Aşı konusunda tereddüt yaşayanlara söylüyorum; aşı etkin. Aşı olupta ileri yaşta enfekte olan insan sayılarımız azaldı. Şuanda bizim ağır hasta pozisyonunda yatırdığımız insanlar henüz aşıya ulaşamamış olanlar. Lütfen aşı konusunda tereddüt yaşamayın, bulabildiğiniz ilk aşıyı, bu ister Çin aşısı ister Alman aşısı olsun gidin olun.” diye konuştu.

“AŞI SONRASINDA DA TEDBİRLERE UYULMALI”

Aşı olan insanların koronavirüs tedbirlerine uymaya devam etmesi gerektiğini hatırlatan Prof. Dr. Karabay, şöyle konuştu: “Ben aşılandım diyen insanlarda maske ve mesafelerini kontrol etmeye devam etmeli. ‘Nasıl olsa aşılıyım’ diyerek bunu bırakabiliyorlar. Virüs kendini değiştirmeye çok müsait. Bu değişkenlikleri sayesinde aşılanan ya da kanında antikor olanların da enfekte olabilme olasılığı hep var. Gerçek hayatta da bu tür olgular görülmeye başlandı. Lütfen ‘Nasıl olsa aşı oldum’ diyerek maskenizi çıkartmayın.”

Yorumlar (0)