banner2

banner1

banner22

Plansız yapılaşma endişe veriyor

Sakarya’da yapılaşma her geçen yıl biraz daha artarak hızla büyümeye devam ediyor. Şehir Plancıları Odası İl Temsilcisi Oya Arapoğlu, Sakarya’nın göç alan bir olduğunun altını çizerek, önceliğin güvenli ve sağlıklı şehirler olması gerektiğini ifade etti.

GÜNDEM 20.01.2021, 11:32 Editör: Ebru Bulut
Plansız yapılaşma endişe veriyor
banner48

Sakarya’da yapılaşma her geçen yıl biraz daha artıyor. Göç alan ve hızla büyümeye devam eden ilimizde tarım arazisi olarak kullanılan alanlarda yeni konut projeleri yükselirken yeşil alanlar da günden güne azalıyor.

DOĞAL HAYATIN BOZULMAMASI BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ OLMALI

Sakarya’nın 1999 Depremi’nden sonra hızlı bir değişim yaşadığını belirterek önemli tespitlerde bulunan Şehir Plancıları Odası İl Temsilcisi Oya Arapoğlu, “Şehirleşme uzun süreçte oluşan bir durumdur. Sakarya’nın kendi yerel dinamikleri olduğu gibi, ülke politikalarından da etkilenmektedir. Sakarya’nın zaman içinde tarım kentinden sanayi kentine dönüşümüne hepimiz tanıklık ettik. Stratejik hedefler belirlenirken, kentin ekonomisi ile ekolojisi arasında doğrusal bir bağlantı kurulmalıdır. Ekonomik yatırımlara yön verilirken, ekolojik yapının, doğal hayatın bozulmaması birinci önceliğimiz olmalıdır” diye söyledi.

NÜFUS ARTIŞ HIZI YAKLAŞIK YÜZDE 18.6

Sakarya’nın göç alan bir şehir olduğuna dikkat çeken Arapoğlu, “Sakarya’nın nüfusu bugün 1 milyonun üzerindedir ve nüfus artış hızı yaklaşık yüzde 18.6’dır. Bu doğrultuda şehirleşme hızı da 4.7 gibi yüksek bir orandır. Bu rakamlar bize Sakarya’nın dinamik bir şehir olduğunu ve dışarıdan göç aldığını göstermektedir. Şehirleşme planlarında amaç insanların can ve mal güvenliğinin sağlanarak daha güvenli ve sağlıklı kentlerde yaşamalarını hedeflemek olmalıdır” şeklinde konuştu.

Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi

Yorumlar (0)