banner2

banner1

banner22

Patlama davasında 2 kişiye tahliye

Hendek’te havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamaya ilişkin aralarında fabrika sahiplerinin de bulunduğu 4'ü tutuklu 7 sanığın yargılandığı davanın 3’üncü duruşmasında ara karar verildi. Buna göre, Asiye Angın ve Erşan Öztürk’ün tahliyesine karar verildi.

GÜNDEM 10.06.2021, 20:06 Editör: Ebru Bulut
banner48

Hendek İlçesinde bulunan Coşkunlar Havai Fişek Fabrikasında meydana gelen patlamaya ilişkin görülen dava, verilen öğle arasının ardından başladı. Başlayan oturumda müştekilere ve taraf avukatlarına söz verildi. Söz alan müşteki avukatları sanıkların tutukluluk halinin devam etmesini ve mahkemenin kısa sürede sonuçlanmasını talep ederken sanık avukatları ise sabotaj iddiasını hatırlatarak eksiklerin giderilmesini ve sanıkların tahliyesini talep etti.

MÜŞTEKİ AVUKATLARINDAN TUTUKLAMA TABELİ

Ali Rıza Coşkun Ergenç’in dışarıda bulunduğu süre zarfından müştekilere şikayetçi olmamaları konusunda baskı yaptığını ifade eden bir takım müştekilerin avukatı Can Atalay, Ali Rıza Ergenç Coşkun’un de tutuklu olarak yargılanmasını istedi. Söz alan diğer müşteki avukatları, duruşmada dinlenilen tanıkların beyanları sonrasında fabrikadaki işleyişin yanlış olduğunun ortaya çıktığını, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devam etmesini ve mahkemenin de kısa sürede sonuçlanmasını talep etti. Ayrıca Avukat Hilal Ceren Kışlalı, Kocaeli Barosu’nu temsilen davaya katılma talebinde bulundu.

SANIK AVUKATLARINDAN SABOTAJ İDDİASI

Sanık Yaşar Coşkun’un avukatı Abdurrahim Burak, sabotaj iddialarını hatırlatarak, “Biz bu iddialar için belgeleri ilk celsede teslim ettik. Bu konuyu ifade ettik fakat kimse üzerinde durmadı. Bu konunun araştırılmasını talep ediyoruz. Beyanlarında şikayetçi olan müştekilerin bir çoğu 10 yılı aşkın süredir bu fabrikada çalışıyor. Muska, torpil, fişek bölümlerinde hiçbir patlama yok tekrar keşif yapılmasını talep ediyoruz. Patlamanın olduğu bölümlerde çukurlar oluştu fakat bu bölümlerde binalar bile ayakta” dedi. Diğer sanık avukatları ise tutuklu olarak yargılanan sanıkların tahliyesini talep etti.

“BİZ SİZİN DAHA ÖNCEKİ TAKİP ETTİĞİNİZ DAVALARA BENZEMEYİZ”

Tutuklu sanık Yaşar Coşkun hakkındaki denetim yapılmadığı, fazla mal üretildiği ve patlamanın ihmal sonucu olduğu yönündeki iddia ve beyanlara cevap vererek yalanladı. Sanık Yaşar Coşkun’un beyanı sırasında kullandığı “Biz sizin daha önceki takip ettiğiniz davalara benzemeyiz” ifadeleri üzerine bir kısım müştekilerin avukat Can Atalay mahkeme heyetine “Yaşar Coşkun siyasi isimlerin gücünü kastederek tehdit ettiği apaçık ortada. Sizi bu şekilde etkileme çalışıyor” diyerek tepki gösterdi. Mahkeme heyetinin müdahalesi sonrası salonda çıkan tartışmanın sona ermesiyle tutuklu sanık Yaşar Coşkun, cezaevi şartlarının kötü olduğunu belirterek tahliyesini talep etti.

SAVCI MÜTALAAYI AÇIKLADI

Savcı tarafından açıklanan mütalaada tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına, tutuksuz yargılanan Ali Rıza Ergenç Coşkun’un tutuklanma talebinin reddine, sanık Yaşar Coşkun’un avukatı Abdurrahim Burak’ın olay yerinde yeniden keşif yapılması yönündeki talebinin reddine karar verildi. Savcının mütalaayı açıklamasının ardından duruşmaya bir kez daha ara verildi. Öte yandan duruşmaya verilen arada rahatsızlanan Ali Rıza Ergenç Coşkun ve Aslı Bozkurt 112 Acil sağlık ekiplerince Ferizli Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

“PROVOKATÖRLERİ BU SALONA SOKMAYIN”

Verilen aranın ardından söz alan tutuklu sanıklar aile üyelerinin psikolojik olarak etkilendiğini, cezaevi şartlarının zor olduğunu ve suçsuz olduklarını belirterek adli kontrol şartıyla tahliyelerini talep etti. Tutuklu olarak yargılanan sanık Yaşar Coşkun, “Koronavirüs nedeniyle cezaevi şartları çok zor. Ayrıca tutukluluğumun kimseye faydası yok. Dışarıya çıkıp mağduriyetimi gidermem gerekiyor. İşlerimi toparlamam lazım. Bunların da göz önünde bulundurarak tahliyemi talep ediyorum. Bir de sizden ricam provokatörleri bu salona sokmayın. Ben beddualar duyuyorum, hakaretler duyuyorum. Takdir sizindir. Adalete güveniyorum” dedi.

ARA KARAR AÇIKLANDI

Sanıkların konuşmasının sonrasında söz verilen sanık avukatlarının da tahliye taleplerini dile getirmesi ardından mahkeme heyeti duruşmaya ara verdi. Aranın sona ermesinin ardından mahkeme heyeti, ara kararı açıkladı. Mahkeme heyeti, tutuklu olarak yargılanan Yaşar Coşkun ve Hasan Ali Velioğlu’nun tutukluluk halinin devamına, Asiye Angın ve Erşan Öztürk’ün yurtdışı çıkış yasağı şeklindeki adli kontrolle tahliyesine, Ali Rıza Ergenç Coşkun, Ahmet Çağırıcı ve Aslı Bozkurt’un ise tutuksuz olan yargılanmasına, Tanıkların dinlenilmesine, keşif talebinin reddine, tanık Ayfer C., hakkında yalan tanıklıktan suç duyurusunda talebin hükümle değerlendirilmesine karar verilerek duruşma 13 Eylül’e ertelendi.

Yorumlar (0)