banner2

banner1

banner22

Pandemi süreci işsizlik rakamlarını değerlendirdi

Sosyoloji alanında yaptığı çalışmalarla adından söz ettiren Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Adıgüzel, pandemi süreci işsizlik rakamlarını sosyolojik açıdan değerlendirdi.

GÜNDEM 14.07.2020, 12:57 Editör: Aysima Kortak
Pandemi süreci işsizlik rakamlarını değerlendirdi
banner48

MAVİ YAKA ETKİLENDİ

Prof. Dr. Adıgüzel, “Pandemi sürecinde herkes aynı derecede etkilenmedi. Geride bıraktığımız zamanda beyaz ve mavi yakalılar arasında çok büyük fark yaşandı. Emek gücüne dayanan iş kolu pandemi sürecinde en çok etkilenenler oldu. Mavi yakanın uzaktan çalışma gibi bir imkanı olmadığı için gelirlerini beyaz yakaya göre çok daha kolay kaybettiler. Kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşı gibi devlet desteği ile ayakta kalmaya çalışsalar da, en büyük sarsıntıyı mavi yaka geçirdi” ifadelerine yer verdi.

KAYIT DIŞI ÇALIŞMA

Prof. Dr. Adıgüzel, “İşsizlik rakamları açıklandı. Tabii bunlar kayıtta olanlar. Türkiye’de iş hayatının en büyük sorunu kayıt dışı çalışmadır. Özellikle inşaat ve tarımda yüzde 70’e varan bir kayıt dışı çalışmanın olduğunu görüyoruz. Diğer sektörlerde de bu sayı azımsanmayacak sayıda. Pandemi sürecinde sigortasız ve kayıt dışı çalışanlar, kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşı gibi sosyal haklara sahip olmaksızın işsiz kaldılar. Bunlar da gözle görülmeyen kayıt dışı rakamlar” şeklinde konuştu.

DÜZENSİZ GÖÇMENLER

Prof. Dr. Adıgüzel, “Perdenin bir görünmeyen yüzü de düzensiz göçmenler. Araştırmalar sonucunda bakıyoruz ki Suriye, Afganistan ve Irak gibi yerlerden ülkemize gelmiş düzensiz göçmenlerin sigortalı çalıştırılma oranları yüzde 5 civarında. Sakarya’da da düzensiz göçmen nüfusu bir hayli yoğun.  Pandemi sürecinde göçmenler de hiçbir sosyal hakka tabi olmadan maalesef işlerinden oldular. Pandemi tüm dünyayı etkilediği gibi, Türkiye’de de böyle problemlere neden oldu” dedi.

Yorumlar (0)