banner2

banner1

banner22

Pandemi dönemi sınav düzeni

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, haberlisin instagram canlı yayınında sınav dönemine dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. Durmuş, pandemi sürecine özel bir sınav dönemi geçirileceğine vurgu yaparak "Son bir hafta maskeyle soru çözün” tavsiyesinde bulundu.

GÜNDEM 21.05.2020, 10:50 Editör: Ebru Bulut
Pandemi dönemi sınav düzeni
banner48

Haberlisin.com instagram adresi üzerinden yapılan canlı yayında Hilal Karıncalı’nın konuğu olan Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, eğitim süreci ve yaklaşan sınavlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Durmuş, Sakarya’da daha fazla okulun yapılması için hayırseverlere çağrıda bulundu.

SINAV TARİHLERİ NEDEN DEĞİŞTİ?

Sınav tarihlerinin değişmesi ile ilgili açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, “Sayın Bakanımız hep içinde bulunduğumuz durum ve sürece göre karar verileceğini söyledi. Yeni yeni normalleşmeye doğru adım atıyoruz. Sakarya’da 19 bin 250 öğrenci sınava girecek. Bu kadar öğrencinin birbiri ile etkileşime geçmesi, kaldı ki bu sadece öğrencilerle de sınırlı kalmayacak. Anne ve babalar, binmiş oldukları dolmuşlar ve bu servislerin şoförleri de bu etkileşim içerisinde olacak. Dolayısıyla risk faktörünün yüksek olduğu bir tarihtense, görülen tabloya göre hareket edildi. Bilim kurulunun önerileri doğrultusunda bakanlığımız bu tarihi belirledi. Tarihlerin değişmesi ile ilgili bizler Sakarya’da şikayet almadık. Biraz daha hazırlanabilmeleri için aslında vakit kazanmış oldular.” şeklinde konuştu.

“ÖĞRENCİLERİMİZ SON 1 HAFTA MASKE TAKARAK SORU ÇÖZSÜNLER”

Sınava girecek öğrencilere tavsiyede bulunan Fazilet Durmuş, “Öğrencilerimizin sınav için bir ayları var. Bu bir ay çocuklarımız için çok önemli. Bir ayda ne yapabilirim diye olumsuz düşünmesinler. Sınava hazırlanan çocuklarımız için bu süreç çok önemli. Öğrencilerimize bu sürede her gün bir deneme çözmelerini öneriyoruz. Sınava bir hafta kala sınavda maske takacakları için, evlerinde soruları maske takarak çözmelerini tavsiye ediyoruz. Kendilerini buna alıştırsınlar ve sınav saatinde son denemelerini çözsünler. Çocuklarımız kendi okullarında sınava girdikleri için velilerin eşlik etmesine de aslında gerek yok. Anne babayız ve en az çocuklarımız kadar heyecanlanıyoruz fakat en azından sadece bir velinin gelmesini istiyoruz. Dışarıda da çocuğumuzu beklerken sosyal mesafeye dikkat etmemiz lazım. Velilerimiz okul bahçesi içerisine alınmayacak süreçten dolayı, buradan da velilerimize duyuralım” dedi.

“ÖĞRENCİLERE GİRİŞTE MASKE VERİLECEK”

Sınav günü için yapılan hazırlıkları anlatan İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, “Sınav öncesi öğrencilere girişte iki adet maske vereceğiz. 1 Haziran itibariyle okullarımızın giriş ve çıkışlarına dezenfektanlarımızı hazırlayacağız. Öğrenciler kendi dezenfektanlarını getirmek isterlerse getirebilirler. Okullarımızda kantinlerimiz açık olmayacak bu yüzden sularını, kalem ve silgilerini unutmasınlar. Her okulumuzun rehber öğretmeni öğrencilerimizi karşılayacak ve aralarda öğrencilerimize motivasyon verecekler” açıklamalarında bulundu.

SAKARYA ONLİNE EĞİTİME NASIL HAZIRLANDI?

Sakarya’nın Online Eğitim sürecine nasıl hazırlandığını dile getiren Durmuş, “Bakanlığımız nezdinde EBA ve EBA TV ile ilgili hazırlıklarımız zaten vardı. 11 Martta ilk vaka çıktığında ARGE ekibimizle toplandık ve değerlendirme yaptığımızda bir tatil olacağını öngördük. 1 hafta tatil uygulandığında bu süreçte dokuz adımlık bir basamak oluşturduk. İlimizde bütün öğretmenlerimizin dahil olduğu telegram grubu kurduk. Tek elden bütün bilgi akışını öğretmenlerimizi ulaştırmaya çalıştık. Milli Eğitim Müdürlüğümüzün youtube çalışması vardı zaten ve bir buçuk ayda bunları hızlandırdık ve yaptık. 11 bin öğrencimizin ve 16 bin öğrencimizin katıldığı bir anket çalışması düzenledik. Bir buçuk aylık sürede geri bildirimimizi ölçmek ve eksiklerimizi görmek adına bu anketimizi yaptık” şeklinde konuştu.

“MESLEK LİSELERİMİZİN ÖNEMİNİ ANLADIK”

Pandemi sürecinde eğitim alanında yapılan çalışmaları anlatan Fazilet Durmuş, “Teknoloji yönünden çok gelişmiş ülkeler bir maske üretimi noktasında çok geride kaldı. Biz Türkiye olarak kendi maskemizi ürettik ve başarılı olduk. Bu anlamda da Meslek Liselerimizin çok büyük katkısı oldu ve önemlerini bir kez daha anlamış olduk. İlimizde yüzde 90 öğretmenimiz, öğrencilerimizle iletişime geçmiş. Yüzde 10’luk kısımda neden iletişim sağlanamadığını araştırdık. Evinde interneti ve televizyonu olmayan eksik olan öğrencilerimiz vardı. Sayın Valimizle görüşmeler yaptık, hayırseverlerimizle ve öğretmenlerimiz ile birlikte bu sorunları da yüksek oranda çözdük” dedi.

“TELAFİ EĞİTİM İLE İLGİLİ PLANLAMA İÇERİSİNDEYİZ”

Yeni eğitim dönemine nasıl hazırlandıklarını açıklayan İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, “Online kazanım izleme sınavları yaptık öğrencilerimize. Amacımız sonuçlara göre çocuklarımızın hangi kazanımlarda eksik kaldığını görmekti. Eylül ayında okullarımız açıldığında telafi eğitime başladığında, hangi okulda ve hangi konuda öğrencimizin eksiği varsa onu gidereceğiz. Telafi Eğitim ile ilgili böyle bir planlama içerisindeyiz. Öğretmenlerimiz öğrencilerimizle sürekli iletişim halindeler. Bütün öğrencilerimizi sahiplendiler” şeklinde konuştu.

“BU SÜREÇTE TÜM EKİBİMİZ GÜNLERCE UYKUSUZ KALDI”

Süreç başladığı anda çalışmalara hız verdiklerini dile getiren Fazilet Durmuş, “Eğer sizin bir derdiniz varsa birilerinin size talimat vermesini beklemiyorsunuz. Kendi iç dinamiklerimizde biz bu durumu konuşuyorduk fakat 11 Mart’ta vaka görülünce artık bunu harekete geçirdik. Süreç başladığı anda bizler çalışmalara başladık ve her gün çalıştık. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün çatısında bir kriz ekibi kurduk. Tüm ekibimiz çok uykusuz kaldı bu süreçte. Kriz ekibimizi sadece İl Müdürlüğümüzde değil, ilçe müdürlüklerimizde de oluşturduk” açıklamalarında bulundu.

SAKARYA’DA EĞİTİM ALANINDA EN BÜYÜK SORUN NE?

Sakarya’da eğitim alanında ki en büyük sorunun ne olduğuna değinen İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, “Sakarya devamlı göç alan bir şehir. Şehrimize özgü bir plan hazırlıyoruz ve daha sonra yeni öğrenciler dahil oluyor. Sürekli bir akış var ve bu durum olumsuz yansıyor. Öğrenci geldiği yerde daha geriden gelmiş olabiliyor. Sakarya’da bölgesel anlamda ve arsa yapımından dolayı sıkıntılar çıkabiliyor. İki katın üzerine çıkamıyoruz Sakarya’da. Yeni şehir planlamaları yapılırken okul arsalarının üretimi noktasını da değerlendirmeleri ile ilgi Büyükşehir Belediye Başkanımızla da görüşüyoruz. Sakarya’da hayırsever eliyle yapılan okul sayılarımız çok az. Büyük firmalarımız var şehrimizde ve öğrencilerimiz için onlardan okul yapmalarını istiyoruz” dedi.

“İKİLİ EĞİTİMİN BİTMESİ İÇİN OKUL SAYISINI ARTTIRMALIYIZ”

İkili eğitimin bitmesini isteyen velilere açıklamada bulunan Fazilet Durmuş, “Bu durum yatırımlar ve okul sayısı ile ilgili. 2019-2020 yılında 11 adet yeni okul açtık. Şuanda 7 tane okulumuz için ihale aşamasındayız. İkili eğitimi sonlandırabilmemiz için okul sayımızı arttırmamız gerekiyor. Sakarya’nın deprem gerçekliği var. Toplamda 24 adet okulumuzun yıkımını gerçekleştirdik. Aslında hayırseverlerimize çağrı bulunurken bunu söylemeye çalışıyoruz. Dünyanın öbür ucunda bir hayırseverimiz gelsin müdürümüz görüşelim desin, saate, güne bakmadan çocuklarım için gider görüşürüm. Hemen her şeyi yapmak elbette mümkün değil zamana ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)