banner2

banner1

banner22

Palu Ailesinin davası başladı

Kocaeli’de 12 yıl önce kaybolan Meryem Tahnal ve Sakarya’da bulunan kızı Melike Tahnal’ın öldürülmesiyle ilgili olarak daha önce Kocaeli’de yargılanan ve kamuoyunda ‘Palu Ailesi’ olarak bilinen 6 kişi, Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi tarafından yapılan ‘Usul Hatası’ nedeniyle kararı bozmasının ardından tekrar yargılanmaya başlandı.

GÜNDEM 27.11.2020, 17:14 Editör: Aysima Kortak
Palu Ailesinin davası başladı
banner48

Kocaeli’nin Körfez İlçesinde 2008 yılında kaybolan Meryem Tahnal ve 2009 yılında kaybolan kızı Melike Tahnal’ın öldürülmesiyle ilgili olarak başlatılan soruşturma kapsamında bir bulguya rastlanılmamıştı. Bir televizyon programına katılan Tuncer Ustael’in kayıp kadının öldürülerek gömüldüğünü öne sürdüğü yeri tarif etmesi üzerine Kocaeli’ne bağlı Derince İlçesi 60 Evler Harikalar Sahili üzerinde bulunan ağaçlık alanda arama yapılmıştı.  Kayıp kadın Meryem Tahnal ve Meryem Tahnal’ın 1 yıl sonra kaybolan kızı Melike Tahnal’ın öldürülmesiyle ilgili olarak başlatılan soruşturma kapsamında Kocaeli’de yargılanan 6 sanığın yargılanması tamamlanmış ve sanıklardan Tuncer Ustael’e ağırlaştırılmış müebbet ile 7 yıl hapis cezası, Abla Emine Ustael, Baba Harun Palu, Anne Havva Palu, Ağabeyi İsa Palu ve kardeşleri Fatih ile Ayşe Palu’ya çeşitli cezalar verilmişti. Bu karar, aile bireylerinin aynı avukat tarafından savunuldukları ve bu nedenle ‘Usul hatası’ gerçekleştiği gerekçesiyle Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi tarafından bozuldu.

DAVA BUGÜN GÖRÜLDÜ

24 Kasım’da Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde kayıp Meryem Tahnal’ın öldürülmesiyle ilgili görülen dava sonrasında annesinden 1 yıl sonra kaybolan ve Ferizli İlçesinde öldürüldüğü iddia edilen Meryem Tahnal’ın kızı Melike Tahnal’ın öldürülmesiyle ilgili dava ise bugün Sakarya 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Davadaki sanıklar duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katılım sağlarken sistem arızası nedeniyle sanıklardan yalnızca Tuncer Ustael mahkemeye katılabildi. Aynı davada yargılanan Melike Tahnal’ın teyzesi Emine Ustael, anneannesi Havva Palu ve diğer teyzesi Ayşe Palu ise davaya katılamadı.

‘MELİKE’YE SAHİP ÇIKTIM DİYE ÇOCUĞUM KAÇIRILDI’

Kimlik tespitinin ardından Ferizli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame okundu. Hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen sanık Tuncer Ustael, “O zaman Ferizli Kusça’da yaşıyorduk. Melike bizde kalıyordu ama annesi yoktu. Ben Melike'ye sahip çıktım, yanıma aldım. Onlara sahip çıktığım için Meryem'in eşi olan ve öldürülen Ahmet Tahnal'ın ailesi bana husumet oldular ve çocuğumu kaçırdılar. Buna rağmen Melike'yi kollamaya devam ettim. Ahmet Tahnal'ın yakınları ben evde yokken Melike'yi almışlar. Savcılığa gittim ve kayınvalideme neden çocuğu verdiniz diye bağırdım” diye konuştu.

‘SUÇU BANA YIKMAYA ÇALIŞIYORLAR’

Melike’nin öldürüldüğüne dair bir kanıt olmadığını belirten Ustael, “Sadece Kusça'dan alındığını biliyorum. 2006’dan 2018’e kadar Palu, Tahnal ve Şipşak ailelerinin işlediği suçları öğrendim. Bütün suçları benim üzerime yıkmaya çalışıyorlar. Cinayetlerin gerçekleştirildiğine ilişkin elimde 11 hafıza kartı vardı. Evime bomba attılar, evim kullanılamaz hale geldi. Bu sırada hafıza kartlarını kaybettim, böylece delillerim yok oldu. Melike'yi ben öldürmedim. Yaşamak istemiyorum, zaten ölüm için açlık grevine çıktım. Suçlamaları kabul etmiyorum. Beraatimi istiyorum” şeklinde konuştu

‘İFADEYİ ZORLA ALDILAR’

Soruşturma sırasında alınan ifadenin zorla alındığını iddia eden ve Melike’yi öldürmediğini söyleyen Tuncer Ustael, “Yalan beyanda bulunmadım. Polisler ifadeyi kendi yazdılar, bana zorla imzalattılar. Maktulün öldürüldüğünü, Hava ve çocuklarının kefenlediğini, beraber gördüğümüze ilişkin beyanım olmadı. Kolluk kuvvetleri yazdılar, bana zorla imzalattılar” dedi.

‘ŞİKAYETÇİYİZ’

Savunma sonrasında söz alan Tuncer Ustael’in avukatı, sanığın savunmalarına katıldığını belirterek eksik hususların giderilmesini talep ederken diğer sanık avukatları da SEGBİS sistemi hatası nedeniyle müvekkillerinin savunmalarının alınamadığını ve savunmaların ardından beyanda bulunacağını belirtti. Öte yandan salonda bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı da sanığın savunmalarını kabul etmediklerini ve şikayetçi olduklarını belirterek davaya katılmak istediklerini belirtti.

12 MART’A ERTELENDİ

Mahkeme heyeti, maktul Melike Tahnal’ın ölümüyle ilgili devam eden davanın annesini Meryem Tahnal’ın öldürülmesiyle ilgili olarak Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davayla birleştirilmesi konusunda muvafakat istenmesine ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatlarının talebi doğrultusunda davaya katılmalarına kabul vererek duruşmayı 12 Mart 2021’e erteledi.

Yorumlar (0)