banner2

banner1

banner22

Özel öğretmenler Kadınlar Günü'ne özel konuştu

Özgür Adımlar’ında özel öğrencileri eğiten öğretmenler, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü dolayısıyla konuştu. Öğretmenler; “Keşke her gün olsa her gün bunun bilincinde olabilsek önemli olan bence bir gün kutlayıp geçmektense bu durumu içselleştirsek” dedi.

GÜNDEM 08.03.2021, 20:13 Editör: Ebru Bulut
Özel öğretmenler Kadınlar Günü'ne özel konuştu
banner48

ÖZEL HABER/SERENAY YAŞAR

Dünyada ve Türkiye'de çeşitli etkinlikler ve gösterilerle anılagelen bu gün, tarihsel bir arka plana sahip.1857'deki fabrika yangınından bu yana Dünya Emekçi Kadınlar günü olarak kabul edilen bugünde Özgür Adımlar Okulu’nda özel öğrencileri eğiten öğretmenler konuştu.

“KEŞKE HER GÜN KADINLAR GÜNÜ OLSA”

Özgür Adımlar Okulu’nda Psikolojik danışmanlık yapan Hilal Özmert Kadınlar Günü’nün her gün olmasını istediğini belirterek ; “Ben Özgür Adımlar’ın psikolojik danışmanıyım. Kurumumuzda özel çocuklarımızla ilgileniyoruz, Down Sendromlu, Otizimli gibi. Öğrencilerimiz ve ailelerimizle hem aktivite hem psikolojik olarak destek anlamında görüşüyoruz aynı zamanda ben oyun terapistiyim oyun terapi odamız var çocuklarla oyun terapisi yapıyoruz. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, keşke her gün olsa her gün bunun bilincinde olabilsek önemli olan bence bir gün kutlayıp geçmektense bu durumu içselleştirsek. Bu durumu çünkü içselleştirdiğimizde bir günü kutlayıp geçeceğiz ama diğer günlerde bu konun bilincinde olacağız. Özelikle ülkemizde son dönemlerde çok fazla vakalar oluyor kadın ölümü, taciz, tecavüz bunları üzülerek takip ediyoruz gönül istiyor ki bunlar yaşanmasın, bunların önüne geçebilelim. Bunun için hem yaşantımızda hem sosyal medyada uğraş veriyoruz. Kendi alanımdan bakarak psikolojik olarak söylemek gerekirse çocuk yetiştirme konusunda çok dikkatli olmalıyız. Neşat Ertaş’ın dediği gibi “Kadın insandır, biz insanoğlu” bu noktada çocuk yetiştirmenin özelikle erkek çocuk yetiştirmenin önemli olduğunu düşünüyorum. Özelikle ataerkil toplumdayız, bundan dolayı bazı durumlarda erkekleri üstün gibi hissedilebiliyor maalesef ki bu durumda iyileştirme olmasını ve kanunen daha iyi konuma gelmeliyiz” ifadelerini kullandı.

“KADINLARI KADIN OLDUĞU İÇİN DEĞERLİ GÖREMİYORUZ”

8 Mart’ın özünü yaşanılmadığı ve anlaşılmadığını belirten öğretmen Gamze Altakan, “Biz artık kadınlar günü, sevgililer günü, anneler günü gibi günleri küçültüyoruz onu başka güne taşıyoruz. Aslında 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü üreten kadınların emeğini, emeğinin arkasında durmasıyla ilgili aslında altı çok dolu bir gün ama biz o altı boşatıyoruz. Kadınlar gününde birbirimize çiçek verelim, hediyeleşelim günümüzü kutlayalım noktasına getirdiğimiz için özünü anlayamıyor ve özüne göre hareket edemiyoruz. Bu yüzden bizim ülkemizde 65 günde 67 tane kadın ölüyor. Anneler çocukların gözlerinin önünde ölüyor şiddet görüyor. Kadınlığı erkeklik üstünden değerlendiriyoruz, kadınlığı annelik, eşlik, evlatlık, üstünden değerlendiriyoruz. Biz kadınları, kadın olarak değerli görmüyoruz. Bizim toplumumuzda artık kültürümüzün, ataerkilin bize dayattığı bir şey biz kadınları kadın olduğu için değerli göremiyoruz. Değerli görmek için anne olmalarını, eş olmalarını değerli gördüğümüz şey kalıbına girmelerini bekliyoruz. Sadece kadınlarla ilgili değil genel olarak haksızlığa uğrayan her canlıyla ilgili adaletin sağlanmasını istiyorum” dedi.

Yorumlar (0)