banner2

banner1

banner22

Önce ücret sonra kayıt!

Okulların açılmasıyla birlikte velilerin omuzlarına binen yük arttı. Serdivan, Adapazarı ve Erenler’de bazı okullarda 5 bin TL’ye kayıt yapılırken, öğretmen seçmek isteyenlerden ise ekstra ücret talep ediliyor.

GÜNDEM 15.09.2021, 09:28 Editör: Nisa Çoban
Önce ücret sonra kayıt!
banner48

KAYIT PARASI İSTENİYOR

İlk ve ortaöğretimde yeni kayıt heyecanı yaşayan öğrenci velileri, bağış adı altında istenen kayıt ücreti şoku yaşadı. Adapazarı, Erenler ve Serdivan’da faaliyet gösteren bazı okullar, bin ila 5 bin TL arasında ücret istemeye başladı. Belli okullarda uygulanan kayıt parası isteme durumu, adrese dayalı kayıt sisteminin hülle yoluyla delinmesi. Öğrenci kayıtlarında para istemek kanunen yasak, ama velinin bağış adı altında para yatırması zorunlu tutuluyor. Birçok ilkokulda öğretmen tercihinde bulunmak için de ekstra ücret ödenmesi gerekiyor.

ÖNCE HÜLLE SONRA KAYIT

Şehirde ön plana çıkan okullara çocuklarını kaydettirmek isteyen veliler, önce yakınlarına veya boş binalara taşınmış gibi işlem yapıyor.  Adrese dayalı kayıt sistemiyle kayıta uygun hale gelen öğrencilerin velileri, yasal olmayan ama zorunlu tutulan bağışa bu süreçte zorlanıyor. Bin ila 5 bin TL arasında değişen miktarda bağış yapan velinin çocuğunun kaydı tamamlanıyor. Okul önlerinde bekleyen servis araçlarına bakıldığında, öğrencilerin farklı mahallelerden okula gidip-geldiklerini görmek mümkün.

VELİLER TEDİRGİN!

Çocuğu ilkokula başlayacak veli, özellikle bir öğretmen ismi zikrederse tarife bin liradan başlıyor. Öğretmenler arasında çatışmaya neden olan uygulama, velileri öğretmen tercihinden vazgeçirmek için uygulandığı teziyle savunuluyor. Çiçeği burnunda Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı kaynak kitap konusunda velilerden şikayet gelmediği açıklamasında bulunmuştu. Kayıt veya öğretmen tercih parasına veliler büyük tepki gösteriyorlar. Hakkı olan okulda çocukları okuyan velilerin endişesi, “Konuşursak veya şikayet edersek çocuklarımıza baskı yapılır.”

Yorumlar (0)