banner2

banner1

banner22

Ölümler öngörülen sayılarda

Sakarya’da vefat sayısının son aylarda artması ardından açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Dairesi Başkanlığı Cenaze ve Defin Hizmetleri Şube Müdürü Yusuf Ziya Hünerli, ölümlerin yıl genelinde ise öngörülen sayılarda gerçekleştiğini söyledi.

GÜNDEM 09.12.2020, 11:13 Editör: Ebru Bulut
banner48

Sakarya’da vefat sayısının son aylarda artması üzerine Sakarya Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Dairesi Başkanlığı Cenaze ve Defin Hizmetleri Şube Müdürü Yusuf Ziya Hünerli açıklamalarda bulundu. Hünerli, Kasım ayında tahmin edilemeyen artış olduğunu söylerken, yıl genelinde ise öngörülen sayılarda ölümlerin gerçekleştiğini ifade etti.

KASIM AYINDA ARTIŞ YAŞADIK AMA…

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Dairesi Başkanlığı Cenaze ve Defin Hizmetleri Şube Müdürü Yusuf Ziya Hünerli, “2019 yılı vefat sayımız 6 bin 949. Bizim zaten her gün Sakarya Büyükşehir Belediyesi resmi web sitesinde rakamlar yayınlanıyor. Bizim bir sonraki yıl için şehrin büyümesi ve nüfusun artması ile vefat sayısında öngörülerimiz vardı. 2020 yılı için bizim öngörümüz 8 bin vefat sayısı idi.  Şuanda ise bu yıl itibari ile bizim hizmet verdiğimiz toplam vefat sayısı 7 bin 816’ya ulaşmıştır. Kasım ayında rakamlara yansıyan büyük bir artış oldu. Geçen yıl Kasım ayında vefat sayısı 586 iken, bu sene ise bin 153 cenazeye defin hizmeti verdik. Kasım ayında büyük bir artış yaşadık ama yıl bazında ortalamaya bakarsak tahmin ettiğimiz sayılarda ilerliyoruz” dedi.

“HİÇBİR KISITLAMAYA GİDİLMEMİŞTİR”

Hünerli, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem Yüce’nin talimatı ile Alo 188’i arayıp cenazem var diyen bütün vatandaşlarımıza evde ölüm ise evine, hastanede ölüm ise hastaneye nakil aracı göndererek, ölüm raporunu çıkartarak, gasılhanemize alıyoruz. Gasılhanemizde titizlikle, dini hassasiyetleri gözeterek yıkama işlemini yapıyoruz. Sonra defin programı çerçevesinde varsa aile mezarlığına yoksa Emir Sultan’da sıra mezarına defini gerçekleştiriyoruz. Belediye Başkanımız Ekrem Yüce’nin talimatları doğrultusunda hiçbir kısıtlama gidilmemiştir. Başkanımızın bu konuda çok hassas davranılması, hiçbir kısıtlamaya gidilmemesi ve vatandaşların mağdur edilmemesini şeklinde bize talimatları var. Biz de mümkün olduğunca vatandaşlarımıza en üst düzeyde hizmet vermeye gayret ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“BULAŞ RİSKİNİ ORTADAN KALDIRIYORUZ”

Koronavirüse bağlı olarak vefat eden cenazelerimizin defin işlemlerinde de hiçbir kısıtlamaya gidilmediğini ifade eden Hünerli, “Taraklı’da da olsa Kocaali’de de olsa kendisine ait aile mezarlığı varsa biz orada defin işlemini yaptık. Koronavirüse bağlı olarak gerçekleşen vefatlarda Bakanlık’tan açıklanan genelge doğrultusunda gassal arkadaşlarımız tek kullanımlık elbiselerini giyiyorlar. Su geçirmeyen elbise ve özel maskeler ile kendilerini koruyacak şekilde meftaların yıkamalarını gerçekleştiriyoruz. Yıkama işleminden sonra özel sızdırmaz poşetlerimizin içine koyarak kefenle sarıyoruz. Cenazeden bulaş riskini ortadan kaldırmış oluyoruz” şeklinde konuştu.

“CENAZELERİMİZE MAHSUN VE MAHRUM VEDA ETTİK”

Koronavirüs salgının Türkiye’de belirmesi ile yaklaşık olarak 8 aydır sahada defin yaptıklarını söyleyen Hünerli, “Sakarya’nın birçok ilçesinde define katıldım. 2-3 kişi ile cenaze defnettiğimiz oldu. Çok kalabalık, dualarla, tekbirlerle olan cenazelerimiz biraz mahsun ve mahrum gitti. Dini görevleri yerine getirdik, o ayrı bir konu. Ancak insanlar sevdiklerine biraz buruk bir şekilde veda etti. Bu yüzden vatandaşlarımızdan kurallara riayet etmelerini istiyoruz.  Kendilerini muhafaza etsinler. İnşallah şu süreci bütün millet olarak sağlıklı bir şekilde atlama gayreti üzerinde olalım” dedi.

Yorumlar (0)