banner2

banner1

banner22

Oluklu kertenkele Geyve’de görüntülendi

Havaların ısınmasıyla birlikte sürüngenler kendilerini göstermeye başladı Son olarak Geyve Bağlarbaşı'nda yaşayan doğa tutkunu Aziz Yavuz'un objektifine oluklu kertenkele takıldı.

GÜNDEM 28.04.2021, 20:50 Editör: Ebru Bulut
Oluklu kertenkele Geyve’de görüntülendi
banner48

Her ne kadar korkmam diyenler olsa da, görüntüsü ile yılana benzeyen ancak bilim dünyasında oluklu kertenkele olarak tanımlanan sürüngenler kendini göstermeye başladı. Havaların ısınmasıyla, Geyve'nin eski adı Yılanda olan ve yılanlarıyla meşhur Bağlarbaşı mahallesinde yılanlar ve kertenkeleler cirit atmaya başladı. Bağlarbaşı ve Geyve Boğazı'nı karış karış gezen doğa dostu Aziz Yavuz'un objektifine takılan ve bilim dünyasında Oluklu iddia (Pseudopus 2 olduğu iddia edilen 2 metrelik sürüngenin yakın çekimleri ürpertecek cinsten..

OLUKLU KERTENKELELER (PSEUDOPUS APODUS)

Her ne kadar görünüş olarak yılanlara benzeseler de isimlerinden de anlayacağınız üzere yılan değil, kertenkele olarak sınıflandırılırlar. Kertenkele olarak sınıflandırılmalarının asıl nedenleri kulak deliklerinin olması ve göz kapaklarına sahip olmalarıdır.

YILANIMSI KERTENKELE

Gözlemlediğimiz bir diğer uzuvsuz kertenkele olan yılanımsı kertenkele (Anguis colhica) Oluklu kertenkelelerin gövdelerinin yarısını kuyrukları oluşturur. Sürüngen ve kuşların bağırsak çıkışı olarak adlandırılan kloaktan sonra asıl gövdeleri yerini uzun kuyruğa bırakır. Tehlike anında tıpkı diğer kertenkeleler gibi kuyruklarını bıraktıkları bilinmektedir. Kaybedilen kuyruk eskisi gibi rejenere edilebilir. Fakat unutulmamalıdır ki kuyruk çoğu kertenkele için besin ve yağ deposu olarak kullanılır. Kaybedilmeleri halinde ödenen bedel büyüktür. Hatta bazı örneklerde ölümcül olabilmektedir. Yine de bırakılan kuyruk adaptasyonu evrimsel ekonominin sıkı hesabından kurtulabilmiş, kertenkeleler arasında yayılabilmiştir. Ne de olsa yaşam her zaman bir şansı hak eder!

Yorumlar (0)