banner2

banner1

banner22

Okullar lokal de açılabilir

Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu pandemi nedeniyle uzun süredir kapalı olan okulların açılması gerektiğine çarpıcı örneklerle açıkladı. Pehlivanoğlu bir neslin felaketiyle karşı karşıya kalınabileceği uyarısını yaparak yüz yüze eğitime geçilmesini önerdi.

GÜNDEM 29.01.2021, 18:31 Editör: Onur Güden
banner48

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle çocuklar aylardır okula gidemiyor. Türk eğitim Derneği (TED) Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, Haberlisin.com’a özel açıklamalarda bulundu. Pehlivanoğlu salgın ile mücadelede birçok ülkenin aldığı tedbirlerden örnekler vererek okulların lokal olarak açılmasını önerdi. Pehlivanoğlu, dün ekranlardan uzak tutmaya çalıştığımız çocukları, bugün telefon, tablet ve ekrana bağlama gayretinde olunduğunu söyledi.

‘ÖĞRENME YOKSULLUĞUNA DÖNÜŞTÜ’

TED Genel Müdürü Selçuk Pehlivanoğlu’nun Haberlisin.com editörüne yaptığı açıklama şöyle; “Bir bireyin sağlığıyla geleceği arasındaki dengeyi kuramazsanız bir neslin felaketine yol açabilirsiniz. Dünyadaki pandemi süreci bütün dünyada bir öğrenme krizi oluşturmuştur. Bugün geldiğimiz noktada bizimki gibi ülkelerde bu bir öğrenme yoksulluğuna dönüştü. Uluslararası bir kuruluşun yaptığı çalışmada Türkiye’de bugün için öğrenme yoksulluğu yüzde 21,7’lere geldi ve pandemi sürecinin de etkisiyle bu oran yüzde 10 artacak. Bunun anlamı dezavantajlı grupta olan, 15 yaş altında olan, internete erişim imkanı olmayan, internete erişim hakkı olsa bile sosyoekonomik gelirleri düşük olup da tam konsantre olamayan dezavantajlı çocuklar için artık sınıra geldik. Aksi taktirde bir neslin felaketiyle karşı karşıya kalabiliriz”

‘ÖNCELİK SAĞLIK VE EĞİTİM OLMALI’

TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu  dünyanın farklı ülkelerinden örnek vererek yüz yüze eğitimin gerekliliği için şu ifadeleri kullandı. “ Bütün pandemi sürecine baktığınız zaman UNESCO’nun haritalandırmasında net bir şekilde gözüktüğü gibi dünyada Afrika’da, Orta Doğu’da ve Güney Amerika’da birkaç ülke dışında bütün ülkeler okullarını açık tutmuştur. Bahse konu ülkeler ve biz okullarımızı tamamen kapattık. Dünyada özellikle Avrupa’da okulları en son kapattılar. Bugün İngiltere ve Almanya’da okullar kapalıdır ama her şey kapalıdır. Fransa’da okullar açıktır ve sokağa çıkma yasağı vardır. Sağlık bugünkü dinçliğimizi ifade etmekte korunuyor, eğitim geleceği ifade etmekte Avrupa’da öncelik veriliyor. Bütün dünyada Birleşmiş Milletlerde de geçtiği gibi öncelik eğitim ve sağlığa verilmektedir”

‘EKRANA NASIL BAĞLARIZ?’

Genel Başkan Pehlivanoğlu’nun açıklamalarında dikkat çeken satırlarından bir bölümü ise şöyle “Daha önceleri biz çocuklarımızı ekrandan nasıl kurtarırız diye uğraşırken, pandemi sürecinde bizimle uğraşmasınlar diye ekranları nasıl bağlarız içerisine düştük. Çocuklarımızda obezite olmak üzere dikkat dağınıklığı, zihinsel sorunlar gibi hastalıklar ortaya çıkmaya başladı. Bir diğer etki de ülkelerin geleceğine olan etkisidir. Dünya bankasının bir raporunda Türkiye’nin bu kapalılığının sonucundaki maliyetinin yıllık 40 milyar dolar olacağı söyleniyor”

‘OKULLARI NASIL AÇMALIYIZ?’

Selçuk Pehlivanoğlu öğretmenlerin ikinci grup aşılamada öncelikli sayılmasıyla başlayarak örgün eğitime geçilmesini istedi. “ Öğretmenlerimize A2-1 aşılamalarında öncelik vermeliyiz. Yani ikinci grubun başına almalıyız. Çünkü öğretmenlerimiz geleceği kurtaracak bireylerdir, önceliği hak etmektedir. Hem K12 hem de üniversiteleri tamamen açmalıyız. Eğer tamamen açamıyorsak pandemi oranlarına göre özellikle köylerde ve ilçelerde okulları hemen açmalıyız. Okulları hemen açtığımızda şöyle bir adaletsizlik çıkabilir diye endişeler olabilir. Bu aylardaki dengesizliği çözmenin yolu da yaz aylarını kullanmaktır. Avrupa’nın birçok ülkesinde yaz tatilleri 6-7 haftadır. Türkiye’de 13 haftadır. Olağan üstü durumlarla karşı karşıya kaldığımız için minimum yüz yüze eğitimin ihtiyaç duyduğu uzunlukta yaz aylarından kullanmak mecburiyetindeyiz. Sakın unutmayalım ki sıfır risk yoktur, iyi alınmış tedbirler vardır. Geleceğimizi unutmamalıyız. Okullar sokaklardan daha güvenlidir”

Yorumlar (0)