banner2

banner1

banner22

“Öğrencilerimizi mağdur etmeyeceğiz”

Sakarya VİB Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Suat Akın, İzmit ve İstanbul’dan Sakarya Üniversitesi’ne öğrenci taşımacılığı yapan servislerin usulsüz olduğunu söyleyerek, öğrencileri otogardan kampüse kadar ücretsiz taşımaya hazır olduklarını belirtti.

GÜNDEM 06.10.2021, 09:35 Editör: Nisa Çoban
“Öğrencilerimizi mağdur etmeyeceğiz”
banner48

Öğrencilerimizi mağdur etmeyeceğiz” diyen Akın, “Sakarya Üniversitemize İstanbul ve İzmit’ten korsan taşımacılığı yapılıyor. Öğrenciler bizim öğrencilerimiz. Öğrencilerimizin mağdur olmasını asla istemeyiz ve kabul etmeyiz. İstanbul’dan kampüse ciddi bir araba girişi var. Rektör beyle görüşmemizde günlük 5 bin öğrencinin gelip-gittiğini öğrendik. Bu 5 bin öğrencimizin Sakarya ekonomisine ciddi bir katkısı olacağını düşünüyorum. Bu servislerde taşımacılık yapan arkadaşlar D2 belgesi ile çalışıyor. D2 belgesi turizm belgesidir. Üniversitemiz turistlik bir tesis değil. Bizim her gün yaptığımız karayolu taşımacılığını onlar D2 belgesi ile yapıyor. Taşımacılık sadece D1 belgesi ile yapılıyor. Bizim turizm için kullandığımız belgeyi onlar kamufle ederek öğrenci taşımacılığında kullanıyorlar. Bunun ülkemize hiçbir katkısı yok” ifadelerini kullandı.

“ÜCRETSİZ TAŞIRIZ”

Akın, “Biz belediye başkanımızla görüştük. Eğer gerekirse biz öğrencilerimizi ücretsiz olarak terminalden taşıyabiliriz. Terminal esnafı olarak belediyemize bir katkı sağlarız. Öğrencilerimizin şu anda kullandığı servisler sağlıklı değil. Şehirlerarası taşımacılıkta küçük araçlar çok sağlıklı olmuyor. Bizim her saat başı Harem’den, Esenler’den direk üniversiteye çıkarıyoruz ve öğrencilerimize yüzde 20 indirim sağlıyoruz.  Gerekirse de terminalden 15 dakikada bir araç kaldırabiliriz kampüse. Bu işe bir dur denilmesi gerekiyor. Yapılan taşımacılık usulsüz bir taşımacılıktır” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)