banner2

banner1

banner22

Öğrencilerden açıklama

Sakarya Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Topluluğu öğrencilerin yaşamış olduğu barınma sıkıntısı ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Sakarya Üniversitesi merkez kafeterya da yapılan basın açıklamasını Sakarya Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Topluluğu Başkanı Demircan Demir yaptı. Basın açıklamasına çok sayıda öğrenci katıldı.

GÜNDEM 27.09.2021, 17:09 Editör: Nisa Çoban
Öğrencilerden açıklama
banner48

BARINMA ÖĞRENCİNİN TEMEL HAKKIDIR”

Öğrencilerin barınma ihtiyaçları eğitimlerinin önüne geçmektedir diyen Demir, “Yeni eğitim öğretim yılında pek çok öğrenci KYK yurtlarındaki yetersiz kapasite kiralardaki fahiş fiyat artışları nedeniyle barınma konusunda sorun yaşamakta en iyi ihtimalle barınmak için mali şartlarını zorlamakta ve ekonomik sıkıntı yaşamaktadır. Barınma öğrencinin temel hakkıdır. Barınma ihtiyacının karşılanmadığı koşulların oluşması, eğitim hakkının önüne geçmektedir. Öğrenciyi, fırsatçıların insafına bırakmak, kaderine terk etmektir. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiği gençlik nasıl Türkiye’nin geleceğini kuracak? Gençlik çalışmak, üretmek istiyor bu koşullarda nasıl üretecek? Türk gençliğinin sorunlarını oyun konsolu, bolca internet ve ucuz oy argümanlarından ibaret zannedenlere sesleniyoruz; Türk Gençliği Türkiye’nin yarınlarını kurmak istiyor. Öğrencilerin barınma sorunu, bu gayenin önüne geçemez” dedi.

“UYGUN BİNALAR DÖNÜŞTÜRÜMELİ”

Demircan, “Bu sorunun yakıcılığı su götürmez bir gerçektir.  Aynı zamanda öğrencilerin haklı talebi bazı gruplarca istismar edilmekte ve farklı yerlere çekilmektedir. Devletimiz, belediyemiz ve rektörlüğümüz bu sorunu çözmekle yükümlüdür. Sayın valimizin kamu misafirhanelerini öğrencilere açması yerinde bir karardır, fakat bu kısa vadeli bir çözümdür uzun vadede ise yetersizdir. Daha yapıcı ve kamucu adımlar atılmalıdır. Öğrencilerin yaşadığı barınma ihtiyacının acil bir şekilde çözülmesi için devlet kurumu, sendika, baro vb. kuruluşların misafirhaneleri, öğretmen evleri, orduevleri, üniversite çevresindeki özel yurtlar ve oteller cüzi ücretlerle öğrencinin kullanımına açılmalıdır. Konaklama ihtiyacını karşılamaya uygun binalar geçici olarak öğrenci yurduna dönüştürülmelidir” dedi.

“YURT KAPASİTESİ YETMİYOR”

Geçici konaklama alanları kurulmalı diyen Demir, “Üniversite içerisinde ve çevresinde uygun görülen arazilere öğrencilerin barınabilmesi için geçici konaklama alanları kurulmalıdır. Herhangi bir şekilde barınma ihtiyacını karşılayamamış öğrencilerin geçici süreliğine buralarda konaklatılması sağlanmalıdır. Bir öğrenci şehri olan Sakarya'da öğrenci sayısının çeyreğine denk gelmeyecek bir yurt kapasitesi var. Mevcut devlet yurtlarının kapasitelerinin yetersizliği ortadadır. Önümüzdeki süreçte planlı şekilde devlet yurtlarının sayısının artırılması ve yurt koşullarının iyileştirilmesi öğrencilerin daha güvenilir ve daha uygun fiyatlar karşılığında barınmasını sağlayacaktır. Barınma ihtiyacının acil bir şekilde karşılanması adına bakanlığımız, valiliğimiz, üniversitelerimiz ve belediyelerimiz eşgüdüm halinde çalışarak tüm kamu imkanlarını seferber etmelidir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)