banner2

banner1

banner22

Öğrenciler yurtlara geri dönüyor

Sakarya'da üniversite kazanarak şehre gelen öğrenciler hayat pahalılığından şikayetçi oldu. Artan kira fiyatları nedeniyle birçoğunun yurtlara yerleştiklerini söyleyen öğrenciler; eve yerleşenlerin de kira fiyatlarındaki pahalılık sebebiyle geçimlerini sağlama konusunda çok zorlandığını ve bu yüzden KYK ya da özel yurtlara geri dönmeye başladıkları belirtti.

GÜNDEM 04.10.2021, 09:06 Editör: Ebru Bulut
banner48

HABER//Bartu İnce

ÖĞRENCİ DÜZENLEME İSTİYOR

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 2019 yılının Mart ayında üniversitelere ara verilmiş ve daha sonra da 2020-2021 yılı eğitim öğretim hayatına ‘Uzaktan Eğitim’ şeklinde devam edilmişti. Bu dönemde üniversite kazanan öğrenciler ile birlikte 2021-2022 eğitim öğretim yılında üniversite kazanan öğrenciler, üniversitede eğitimin yüz yüze olacağının açıklanmasının ardından Sakarya’ya geldi. Öğrencilerin birçoğu kira fiyatlarının yüksek olması sebebiyle özel ve devlet yurtlarını tercih ederken bazıları ise eve yerleşti. Pandemi sürecinde işleri durgun olan esnaflar üniversitelerin yüz yüze eğitime başlamasının ardından talepte yaşanan artışla yaralarını sararken öğrenciler ise temel ihtiyaçlar arasında olan barınma ihtiyacını karşılamak için zorlandıklarını ve bu konuda bir düzenleme yapılması gerektiğini ifade etti.

“HAYAT PAHALILIĞI ARTTI”

Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü öğrencisi Furkan İnce, “Arkadaşlarım artan kira fiyatlarından şikayetçi. Ev aramışlar fakat uygun bir ev bulamamışlar. Kiraların arttığını söylüyorlar. Ben de bu türden sıkıntı yaşadım. O yüzden yurtta kalıyorum. Kiralık ev arayan arkadaşlarım oldu. Bin lira gibi bir bütçeleri vardı ama bulamadılar. O yüzden yurtta kalıyorum dedi. Öğrenciler için büyük bir sıkıntı. Fiyatların kesinlikle düşürülmesi gerekiyor. Birde Pandemiden dolayı kiraları artırdılar, öğrenciler de yüklenince. Pandemi döneminde hayat pahalılığı her alanda arttı. Dün 5 liraya aldığın bir şeyi, bugün 5 liraya alamıyorsun. Buda en çok öğrenciyi etkiliyor. Sakarya birde öğrenci şehri, çok kalabalık” dedi.

“2 BİN LİRAYA GEÇİMİMİ SAĞLAMAK BENİ ÇOK ZORLUYOR”

Makine Mühendisliği Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Barışcan İn, “Bir önceki dönem hazırlıkta okumuştum. O sıralar Serdivan’da bulunan bir apartta kalıyorduk. Bir ev arkadaşımla beraber bin küsür kiraya oturuyorduk. Bu senede başka bir aparta taşındım. Genel olarak şuanda bin 500 lira kira ödüyorum, faturalarda bana ait. Bundan dolayı biraz şikayetçiyim aslında. Genel olarak çok fazla bir artış var. 2 bin lirayla aylık geçim sağlamak beni bir öğrenci olarak zorluyor. Kiraların genel olarak düşmesi lazım. Özellikle kaldığımız evlerin standartları biraz daha düşük kaliteli. Ama kiralar ev sahipleri sayesinde artmış durumda şuan” ifadelerini kullandı.

“ULAŞIM BANA ÇOK PAHALI GELİYOR”

Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü öğrencisi Büşra Öğcem, “KYK yurdunun yemeğinden şikayetçiyim. Önceden 4 buçuk lira veriliyordu sabah kahvaltıda. Şimdi 6 lira yapmışlar ama hiçbir şekilde bizim alım gücümüz artmadı. Mesela menemen veriyorlar küçük bir tabakta ama 5 lira o zaten ama 6 liramız var zaten. Neredeyse hiçbir şey alamıyoruz. Her şeyimizi yine dışarıdan almak zorunda kalıyoruz. Kaldığım yurtta balkonlarımız kitleniyor. Balkona çıkamıyoruz. Bizim önümüzde bina var bahçemize bakıyoruz ama yinede balkona çıkamıyoruz. Bu Donatım denilen arabalar 2 liraydı. Bende düşünüyordum zaten her şeye zam geldi bunlarda 2,25 veya 2,50 lira olmuştur diye. Bir geldim 2,75 olmuş ve yurt durağından binsen de 2,75, merkezden binsen de 2,75. Mesafe konusunda hesaplamaları çok kötü. İstanbul’da kartla basınca 1,75, bana çok pahalı geliyor 2,75” şeklinde konuştu.

“ARKADAŞLARIM TEKRAR YURDA DÖNDÜ”

Gazetecilik Bölümü öğrencisi Rabia Çürük isimli öğrenci ise artan fiyatlar nedeniyle birlikte eve çıkan çok sayıda arkadaşının tekrar yurtlara geri döndüğünü belirterek, “Yurt bulmakta zorlanmadım bana KYK çıktı ama depozito oranı çok yüksek. Onda zorlandım. Arkadaşlarıma sordum mesela ev tutan arkadaşlarım oldu kişi başı bin 500 liraya küçük bir eve sığmaya çalıştılar. O yüzden KYK yurduna tekrar dönen arkadaşlarım bile oldu” dedi.

Yorumlar (0)