banner2

banner1

banner22

Ödüller sahiplerini buldu

Agora AVM 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda teknoloji severlere unutulmaz bir gün yaşattı. Gün sonunda finalistler müthiş hediyelerin sahibi oldu.

GÜNDEM 23.05.2018, 09:25
Ödüller sahiplerini buldu
banner48

Agora AVM, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na özel gerçekleştirilen 2.Ulusal Robot Yarışması’nda teknoloji severler kıyasıya mücadele etti. 2. Ulusal Robot Yarışması Mini Sumo, Anka Çizgi İzleyen, Yangın Söndüren ve Serbest Kategori olmak üzere toplam 4 farklı alanda gerçekleşti.

GENÇLER KIYASIYA YARIŞTI

Kıyasıya bir rekabet ile gerçekleştirilen Mini Sumo robot yarışması nefesleri kesti. Bilecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Muhammed Gürbıyık ‘BARBAROS ve ‘TURGUT REİS’ isimli robotları ile birinciliği ve ikinciliği kazanırken, üçüncülüğü de yine aynı okuldan Emin Üstün ‘KARAHAN’ isimli mini sumo robotu ile hak etti. Anka Çizgi İzleyen kategorisinde robotlar zamana karşı yarışırken, alkışlar eşliğinde etaplar tamamlandı.

BİRBİRİNDEN GÜZEL ÖDÜLLER

Çizgi İzleyen kategorisinde Kastamonu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ‘YOLGEZEN’ isimli robotu ile birinci olurken; ikincilik ‘ATEŞ 54’ ile Altınküre Okulları’nın, üçüncülük de yine ‘YOLGEZEN 2’ile yine Kastamonu Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi’nin oldu. Yangın Söndüren kategorisinin tüm derecelerini kazanan ise ‘FASTER’, ‘STORMICE’ ve ‘STORMWIND’ isimli 3 ayrı robotu ile Eray AKTOKLUK oldu. Serbest Kategoride birinciliği Kastamonu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okulu robot kulübü üyelerinin projesi “ENGELİLER İÇİN ORTOPEDİK KAŞIK” kazandı. İkinciliği Sakarya Bilim ve Sanat Merkezi’ne ait “GÜVENLİ HAYAT” projesi ve üçüncülüğü de Geyve Sinan Bey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi robot kulübü öğrencilerinin yaptığı “ARDUNIO ile AKILLI ÇÖP KUTUSU”projesi kazandı.

YOĞUN KATILIM

Gençlerin aylarca hazırlandıkları robot yarışmasında beklenen final Agora Alışveriş Merkezi’nde gerçekleşti. Teknolojinin hızlı değişimi ile insan hayatını kolaylaştıran yeniliklerinin en şaşırtıcı örneklerinden; insansız araçların atası olarak düşünebileceğimiz robotlar, Serbest Kategorideki yarışırken göz kamaştırdı. Gaziantep Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, Koç Lisesi, Kastamonu MTAL, Gaziantep Üniversitesi Otomobil Robot ve Enerji Topluluğu, Sakarya Doğa Koleji, Ekonsoft, Sakarya Bilim ve Sanat Merkezi, Sakarya Cevat Ayhan Fen Lisesi, Akyazı Şehit Ahmet Ortaokulu, Özel Altınküre Okulları, Özel Şahin Okulları, Geyve Sinenbey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Güneşler Anadolu Lisesi, Özel Koto Teknik Koleji, Kocaeli Bahçecik MTAL, Sakarya İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Kazımpaşa Ortaokulu, Aykut Yiğit Ortaokulu,  Hacı Osman Akgün Ortaokulu, Şehit Abdulkadir Kılavuz Anadolu Lisesi, Sakarya Bil Okulları, Ataşehir Bil Koleji, Adapazarı Enka Okulları, Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu, Mucit Akademisi kurum ve okulların robot kulüplerinden toplam 183 robot Agora 2.Ulusal Robot Yarışması’na katıldı. 19 Mayıs Cumartesi günü saat 11.00’dan 19.00’a kadar süren yarışmayı 500’ü aşkın kişi de takip etti.

MUHTEŞEM HEDİYELER SAHİPLERİNİ BULDU

19 Mayıs Cumartesi günü gerçekleşen 2.Ulusal Robot Yarışması Mini Sumo, Anka Çizgi İzleyen, Yangın Söndüren ve Serbest kategorilerinden ilk 3’e girenlerebirbirinden muhteşem hediyeler verildi. Mini Sumo, Anka Çizgi İzleyen ve Yangın Söndüren Kategorilerinin 1.lerineHP marka Laptop, 2.lereVestel mağazasından Tablet ve 3’üncülere Teknosa mağazasından Drone hediye edilirken; Serbest Kategori birincisiise Anka Okullarından 1 yıllık  %100, ikincisi 1 yıllık %50 ve üçüncüsü de 1 yıllık %30 eğitim burslarının sahibi oldu.

Agora Alışveriş Merkezi yönetimi gençlerin ufkunu açacak, eğlenceli olduğu kadar eğitici etkinliklere ilerleyen günlerde deyer vereceklerinin altını çizdi.

Yorumlar (0)