banner2

banner1

banner22

Oda başkanları genelgeyi değerlendirdi

SESOB Başkanı Hasan Alişan, “Açıklanan bu genelgeden görüyoruz ki karar vericiler sorunun ne olduğunu bilmiyorlar. Her yer açıldı. AVM’ler açık, zincir marketler reklamlarını yapıyor, ama iş esnafa gelince esnaf açılamıyor. Esnafın artık çıkaracak sesi, alacak nefesi kalmadı” dedi.

GÜNDEM 17.05.2021, 12:10 Editör: Ebru Bulut
Oda başkanları genelgeyi değerlendirdi
banner48

“NE YİYOR, NE İÇİYOR”

İçişleri Bakanlığı’nın açıkladığı “Kademeli Normalleşme Tedbirleri" konulu genelge üzerine esnaf oda başkanları görüşlerini dile getirdi. Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hasan Alişan, “Açıklanan bu genelgeden görüyoruz ki karar vericiler sorunun ne olduğunu bilmiyorlar. Her yer açıldı. AVM’ler açık, zincir marketler reklamlarını yapıyor, ama iş esnafa gelince esnaf açılamıyor. Alınan kararlardan sonra bizim diyecek bir şeyimiz kalmadı. Esnafın artık çıkaracak sesi, alacak nefesi kalmadı. İpin ucu iyice kaçmaya başladı. Aşağı-yukarı 1,5 yıldan beri kapalı olan esnaf var. Bunlar ne yiyor, ne içiyor, nasıl yaşıyor? Bu insanları kimsenin sorduğu yok. Bunları birilerinin düşünmesi lazım. Sosyal devlet budur” dedi.

“İŞLETMELER BİTKİSEL HAYATA GİRECEK”

Alişan, “Üretimi düşünüyorsan, imalatı düşünüyorsan, gelir artışını düşünüyorsan, esnafı da düşüneceksin. Sağlık için alınan kurallara kesinlikle karşı değiliz, ama esnafın da düşünülmesi lazım. Yok demek, ötelemek çözüm değil. Buradan şu anlaşılıyor ki, bir şeye sonuç getiremiyorsanız yasak getirirsiniz. Sorun çözülemeyen konularda yasak olur. Esnaf kademeli normalleşmeyi büyük bir umutla beklemişti, ama çok büyük hüsrana uğradı. Bakın 2020 yılında binlerce esnaf ticareti bıraktı. Çoğu esnaf evine ekmek götüremediği için intihar etti. Bunları kimse sormuyor. Bu şekilde devam ederse çoğu esnaf kepenk kapatır, intiharlar da artar. Kademeli normalleşme süreci yoğun bakımda olan birçok işletmenin tamamen bitkisel hayata girmesine sebep olacak. Bu alınan kararlar geri dönüşü olmayan sonuçlara yol açacaktır” ifadelerini kullandı.

“DAYACAK GÜCÜ KALMADI”

Sakarya Kahveciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Altay, “Açıklanan genelgenin böyle olacağını hiç beklemiyorduk. Kanunun beşinci maddesine göre 17 Mayıs’ta bizim açılmamız gerekiyordu. Çay ocakları çay satacak, ama kahvehaneler kapalı. Böyle bir şey olabilir mi? Biz 14 aydır kapalıyız zaten. Bu esnafa yazık, günah değil mi? Bu esnaf ne yiyecek, ne içecek kimse düşünmüyor. Bu hastalık sadece bizden mi bulaşıyor? Birçok kahvehane hazırlık yaptı, temizliklerini yaptı, ama hüsrana uğradılar. Bu insanların artık dayanacak gücü kalmadı. Tamam, her şeyden önemlisi sağlık ama sadece bizim üzerimizden bu işin biteceğini sanıyorlarsa çok yanılıyorlar” dedi.

“AÇLIKTAN ÖLECEĞİZ”

“Arayanlara verecek cevap bulamıyorum” diyen Altay, “Çoğu kahveci BAĞ-KUR’unu ödeyemediği için hastaneye gidemiyor, tedavi olamıyor. Devlet BAĞ-KUR borcunu istiyor, dükkan sahibi kirasını istiyor. Bu insanların dükkanları kapalı. Nasıl ödeyecekler? En azından devlet BAĞ-KUR borçlarını silsin, ama o da yok. Bir sürü üyemiz borçları var diye ilaçlarını alamıyor. Bu esnaf koronavirüsten ölmezse ya açlıktan, ya da ilaçlarını alamadığı için ölecek. Devlet kendinden fedakarlık yapmıyor, hep fedakarlığı bizden bekliyor. Bizim çok güçlü bir sermayemiz yok. Biz günlük çalışırız. Yanımızda çalışanlar da bu süreçte mağdur oldu. Biz açıklanan genelgeden sonra yıkılmış durumdayız.  Telefonlarım susmuyor, ama verebilecek bir cevabım yok” ifadelerini kullandı.

“GÜNAH KEÇİSİ BİZ OLDUK”

Sakarya Lokantacılar Aşçılar Köfteciler ve Kebapçılar Esnaf ve Sanatkar Odası Başkanı Serdar Gök, “Biz Ramazan ayında kapatılmayı bir şekilde içimize sindirdik. Ramazan ayının bitmesini bekliyorduk. Fakat bizim isteğimizin aksi çıktı. Yine günah keçisi biz seçildik. Bundan sonra ne yapacağımızı şaşırdık, ödemelerimiz birikti. Sıkıntılarımız gün geçtikçe büyüdü. Bu sosyal patlamanın hesabını kim verecek? Lokanta esnafının aileleri bile çatırdamaya başladı. Bunların hesabını kim verecek? Biz artık günah keçisi olmak istemiyoruz. Son verilen kararı şiddetle kınıyorum. Verilen kararı hak etmediğimizi ve bize çok büyük haksızlık yapıldığını düşünüyoruz” dedi.

“İŞ İÇİNDEN ÇIKILMAZ HALE GELDİ”

Gök, “AVM’ler açık. İnsanlar orada hep beraber dolaşacak. Mağazalarda denenen kıyafetler tekrar denenecek. Virüs bulaşmayacak, ama lokantalarda iki kişi yemek yiyecek virüs bulaşacak. Biz bunu daha önce anlamakta güçlük çekiyorduk, ama artık anlayamaz hale geldik. Bu genelgeler açıklanıyor, esnafımız mağdur ediliyor ama esnafımıza destek olacak paket açıklanmıyor. En son açıklanan 75 bin liralık kredi var ama esnafımız bundan yararlanamıyor. Kredi alacak esnafın SSK, BAĞ-KUR, vergi borcu olamaması lazım. Bu mümkün olabilir mi? 15 aydır kepenkleri kapalı olan esnafın borcunun olmaması mümkün mü?  Artık esnafımız işin içinden çıkılmaz hale geldi. Bunun hesabını, bunun vebalini kim ödeyecek çok merak ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Adapazarı Akşam Haberleri// Nazile Akarsu

Yorumlar (0)