banner2

banner1

banner22

O hastalar için en tehlikeli ilaçlar listesi açıklandı

Koronavirüse yakalanan hastaların bilmeden kullandığı bazı ilaçlar hastalığın daha da ağırlaşmasına sebep oluyor. Covid-19’da kullanılmaması gereken ilaçlar grubu açıklandı. İşte koronavirüs hastalarının kullanmaması gereken ilaçların listesi..

GÜNDEM 25.05.2020, 11:16 Editör: Ebru Bulut
O hastalar için en tehlikeli ilaçlar listesi açıklandı
banner48

KESİNLİKLE YAPILMAMALI

Rus viroloji uzmanı Nadejda Jolobak, yeni tip koronavirüs enfeksiyonuna yakalanan bazı hastaların sıradan üşütmede alınan ilaçları kullandıklarını, ancak bunu kesinlikle yapmamaları gerektiğini belirtti. Veçernyaya Moskova gazetesine konuşan Rus viroloji uzmanı Nadejda Jolobak, koronavirüse (Covid-19) yakalanan bazı hastaların soğuk algınlığında alınan ilaçları kullandıklarını, ancak bunu kesinlikle yapmamaları gerektiğini vurguladı. Covid-19'da kullanılmaması gereken ilaçlar grubuna ibuprofen, aspirin, voltaren, diklofenak ve naproksen gibi steroid yapıda olmayan ilaçların dahil olduğuna dikkat çeken Jolobak, Fransa ve İtalya'da edinilen deneyimin bu tür ilaçların vücudu virüse karşı daha da duyarlı hale getirdiğinin altını çizdi. Sıralanan ilaçların koronavirüs için yararlı ortam oluşturduklarını ve bu nedenle enfeksiyonun akciğere daha kolay ulaşıp iltihaplanma, zatürre ve alveol bozulmalarına yol açtığına dikkat çeken Jolobak, "Bu nedenle aspirin ve benzeri hiçbir ilaç kullanmayınız" diye konuştu.

"ÖNGÜRÜLEMEYEN SONUÇLARA YOL AÇABİLİR"

Rus virolog, batıda bazı doktorların Covid-19'da parasetamol kullanılabileceğini söylediklerini, ancak bunun yapılmasını da tavsiye etmediğini, zira bu ilacın koronavirüse etkisinin sonuna kadar araştırılmadığını ve 'öngörülmeyen sonuçlara yol açabileceğini' ifade etti. Ağrı kesici etkisi olan her türlü ilacın solunum zorluklarına ve çeşitli patolojilere yol açabileceğini vurgulayan Jolobak, ateşin yükselmesi durumunda herhangi bir ilaç alınmadan acilen doktora başvurulması gerektiğini vurguladı.

Yorumlar (0)