banner22

O firmaya 667 milyon lira teşvik

Türk fındığına yön veren en büyük yabancı şirket Ferrero’ya 667 milyon lira teşvikin yanı sıra vergi muafiyeti ve KDV istisnası getirildi.

GÜNDEM 25.12.2020, 13:42
O firmaya 667 milyon lira teşvik
banner48

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kasım 2020 dönemi yatırım teşvik belgesi listesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Listede, yabancı sermaye olarak teşvik alan şirketler arasında ise İtalyan Ferrero dikkat çekti. 667 milyon TL olarak belirlenen teşvikler arasında gümrük vergisi muafiyeti ve KDV istisnası yer alıyor. 24 Aralık 2020 tarihli ulusal basında yer alan habere göre, Ferrero, Düzce’de kuracağı fındık fabrikası için teşvike değer bulundu. Haberde söz konusu kararın Resmi Gazete’de yayımlandığı belirtildi. Bir diğer yabancı sermayeli Yüksel Fındık Gıda Sanayi ve Limited Şirketi de yine Düzce’de kuracağı yeni tesis için 108 milyon TL teşvike değer bulundu.

7 YILDIR TÜRKİYE’DE

banner84
Türk fındığının en önemli alıcılarından biri olarak Türkiye yatırımına hız veren Ferrero, 2013 yılında Manisa fabrikasını açarak, fabrikayı grubun en önemli üretim tesislerinden biri haline getirdi. 2014 yılında Oltan Gıda’yı satın alarak Ferrero Fındık’ı kurdu. Böylece Türk fındığının işlenmesi, mamül ve yarı mamül hale getirilmesinde de önemli bir rol üstlendi. Manisa Fabrikası’nda halen başta Nutellaolmak üzere Grup'un önemli markalarının üretimi yapılıyor ve iç pazarın yanı sıra 100 ülkeye ihracat gerçekleştiriliyor. Ferrero’nun Türkiye’de 6’sı fındık fabrikası olmak üzere toplam 7 üretim tesisi bulunuyor.

LİSTEDEKİ DİĞER FİRMALAR

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın teşvik listesine aldığı diğer firmalar arasında 229 milyon lira ile Aselsanve 3,65 milyar lira ile LC Waikiki de bulunuyor. Listede dikkat çeken bir diğer kurum da 375 milyon TL Kocaeli Büyükşehir Belediyesi oldu. Belediyenin Su ve Kanalizasyon İdaresi’ne belediye hizmetleri başlığı altında KDV istisnası tanındı.

Yorumlar (0)