banner2

banner1

banner22

Normalleşmede tarih belli oldu

Koronavirüs salgınında alınan tedbirlerin işe yaradığının ve vaka sayısının azaldığının altını çizen uzmanlar, büyükşehirlerde bağışıklığın da arttığına dikkat çekti. Virüste mutasyonun sonun başlangıcı olabileceğine de vurgu yapılırken, ocak ayı sonrasında normalleşmeye dönük adımların atılabileceği belirtildi.

GÜNDEM 29.12.2020, 09:27 Editör: Gizem Demirsoy
Normalleşmede tarih belli oldu
banner48

Koronavirüsle ilgili mutasyon tartışmaları sürerken Türkiye'de alınan tedbirlerin ve toplumsal bağışıklığın da etkisiyle vaka artış hızındaki düşüş sürüyor. Sağlık Bakanlığına sahadan gelen verilerde, hem poliklinik başvurularında hem de testlerin pozitif çıkma oranında azalma görüldü. Türkiye genelinde vakalardaki gerilemeye İstanbul'un etkisinin yüzde 70 olduğu belirtildi. Yılbaşındaki dört günlük sınırlama ve tedbirler sonrası Anadolu şehirlerinde de vakaların düşmesi bekleniyor. Büyükşehirlerde nüfusun yüzde 50'den fazlasının koranavirüs geçirdiği, bu yüzden de vakaların düşüşe geçtiği ifade edildi. Türkiye Gazetesi'nin haberine göre günlük vakaların 10 binlerin altına ineceğinin tahmin edildiği ocak sonundan itibaren, normalleşmeye dönük bazı adımlarının atılabileceği belirtiliyor.

MUTASYON LEHİMİZE OLABİLİR

Uzmanlar, toplumsal bağışıklık arttıkça ve aşıların devreye girmesi ile birlikte mutasyona uğrasa bile koranavirüsün yayılımını artırmayacağı görüşünde. Enfeksiyon hastalıkları ve mikrobiyoloji uzmanları, "Türkiye'de yüzde 50 oranında bağışıklık oluştuysa, yeni tür virüs de çok yayılmaz. Savunma hücrelerimizin virüsü daha iyi tanımasına sebep olabilir.

Yorumlar (0)