banner2

banner1

banner22

Müzisyenler pandemi sürecini anlattı

Koronavirüs salgınının en çok etkilediği alanların başında kültür-sanat geliyor. Müzisyenler, “Müzik sektörü ekmek satan, su satan bir sektör değil, çok arafta olan bir sektör” dedi.

GÜNDEM 23.08.2021, 13:34 Editör: Onur Güden
Müzisyenler pandemi sürecini anlattı
banner48

103 MÜZİSYEN İNTİHAR ETTİ

Ülkemizin ve tüm dünyanın içinde bulunduğu salgın ve ekonomik sıkıntılar müzisyenleri de çok ciddi manada sarsmış bulunmakta. Pandemi dönemi ve yasaklar ile ayrıca ekonomik nedenlerle boğuşan müzisyenlerden 103’ü intihar etti. Müzisyenler bu süreçte yaşadıkları sıkıntıları anlattı.

“İZAHI OLMAYAN BİR SÜREÇ”

Bu süreçte her hangi bir yardım almadığını belirten Mehmet Akif Ersoy, “Pandemi döneminde müzisyenler çok sıkıntı çekti. Şu an normalleşme sürecindeyiz ve müzisyenler sadece günü kurtarıyor. Birçok müzisyen kredi çekerek ayakta duruyor. Müzisyenler vaka sayılarındaki artış sebebiyle tekrar kapanmaya girilmesinden çok korkuyor. Gelecek kaygısıyla kimse rahat nefes alamıyor. Bütün müzisyenler olabildiğince daha çok iş yapmak ve daha fazla konsere gitmek istiyor. Çünkü gerçekten izahı olmayan bir süreç yaşadık. Müzik sektörü ekmek satan, su satan bir sektör değil, çok arafta olan bir sektör. Devletin de nokta atışı yapıp, ‘Siz sıkıntı çektiniz. Biz de bu sıkıntıları göz önüne alarak şu kadar yardım yapıyoruz’ diyebileceği bir sektör de değil. Bir vakfa mensup olmadığın zaman yardım alamıyorsun. Ben bir vakfa mensup olmadım. Tabii bunun yanında müzikle uğraşmayıp, yardım alan çok fazla kişi de oldu, ayrım yapmak çok zor” dedi.

“ÇOK FAZLA YARA ALDIK”

Pandemi sürecinde çok fazla yara aldıklarını ve kolay kolay düzelmeyeceğini belirten müzisyen Doğan Can Toprak, “Bu pandemi dönemi gösterdi ki, müzisyenler tamamen kayıt dışı. Vergi mükellefi değiller, sağlık sigortaları yok, emeklilik hakları yok, sadece TC kimlik numaraları var! Zaten var olan sorunları bu salgın dönemi açığa çıkardı. Müziğe artık üvey muamelesi yapılmasın. Çoğu müzisyen evlerini sattı, müzik aletlerini sattı. Pandemi sürecinin başlamasının ardından müzisyenlerin yaşadıkları ekonomik ve psikolojik sıkıntılar, onların hayatlarına son vermesine kadar gitti. Maalesef çok sayıda müzisyen arkadaşımızı kaybettik. Bu dönem bazılarımızda çok yaralar bıraktı. Bu yaralar da kolay kolay geçmeyecek” ifadelerini kullandı.

“SIKINTILAR BİTMEDİ”

“Müzisyenler birikim yapamıyor, günü birlik yaşıyor” diyen müzisyen Adnan, “Sıkıntılar henüz atlatılmadı, tekrar kapanma dedikoduları daha da tedirgin ediyor insanı. 24.00’a kadar olan programlar verimli değil insanlar işlerinden 20.00’de çıkıyor anca müzik dinlemeye gidiyorlar ne dinleyiciler için, ne de bizler için verimli olmuyor maalesef. Müzisyenler birikim yapamıyorlar, günlük çalışarak geçiniyorlar. Aramızda virtüözler, kemanistler olup geçinemedikleri için intihar eden arkadaşlarımız oldu. Mekânlara saat 00.00’dan sonra müzik yasağı geldi. Yasaklar mekânları, müzisyenler çok etkiledi” dedi.

Yorumlar (0)