banner2

banner1

banner22

Müzisyenler desteği yeterli bulmadı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, müzik emekçilerine haziran ayında tek seferde 3 bin TL’lik destek ödemesi yapacak. Kararı değerlendiren Sakaryalı Neyzen Yunus Uray, “Biz 15 aydır çalışmıyoruz. 3 bin TL bir insanın bir aylık giderini karşılar. Bizi dilendirmeyin, hor görmeyin artık” dedi.

GÜNDEM 03.06.2021, 12:11 Editör: Ebru Bulut
Müzisyenler desteği yeterli bulmadı
banner48

BAKANLIK AÇIKLADI

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yaptığı açıklama ile müzik emekçilerine haziran ayında tek seferde 3 bin TL destek yapacağını duyurdu. Kültür ve Turizm Bakanlığı Twitter hesabından yapılan açıklamada; “Müzik emekçilerimiz için ’Müzik Susmasın’ sloganıyla başlattığımız proje desteği Haziran ayında tek seferde 3 bin TL ödemeyle devam ediyor. Toplam destek miktarını yaklaşık 250 milyon TL’ye ulaştırmış olacağız" denildi.

15 AYDIR İŞ YOK

Karar ardından açıklamalarda bulunan Sakaryalı Neyzen Yunus Uray, müzisyenlerin 15 aydır sahneye çıkamadığını ifade ederek, “Maalesef ülkemizde müzisyenler hiçbir zaman olması gereken değeri görmedi. Pandemi sürecinde müzisyenler tamamen içler acısı duruma geldi. Biz müzisyenler çaldığımız kadar var olan insanlarız. Sabit bir gelirimiz yok. Her ay bankamatiğe kartımızı takıp maaşımızı çekemiyoruz”  diye belirtti.

İNTİHARLAR ARTTI

Yaşanan sıkıntılar nedeniyle ülkede 200’ün üzerinde müzisyenin intihar ettiğini belirten Uray, “Bunları hiçbir yerde görmüyoruz. Benim tanıdığım, arkadaşım dediğim 4-5 tane arkadaşım intihar etti. Çocuğuna yiyecek alamayan, bir buçuk yıldır kirasını ödeyemeyen arkadaşım var. İstanbul’da bir arkadaşım özel yapım değeri 30 bin TL eden gitarını 8 bin TL’ye sattı, kirasını ödedi. Şimdi Pazar yerinde maske, eldiven, dezenfektan satıyor. Çok fazla tanıdığım müzisyen arkadaşım bu süre içinde eşlerinden boşandı. Çünkü para yok geçinemiyor ”dedi.

“BAŞKA GEÇİM KAYNAĞI YOK”

Uray, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Bu insanların başka bir geçim kaynağı yok. Bu meslekle ekmek parası kazanıyor. Bu ülkede müzisyen olmak çok zor. Hiçbir zaman hakkını almazsın. Şimdi müzisyenlere 3 bin TL yardım edileceği belirtiliyor. 3 bin TL bir insanın bir aylık giderini karşılar. Bu adam 15 aydır çalışmıyor. Biz bu yardımları komik bulup ses çıkardığımız zaman vatan haini ilan ediliyoruz. Eğer ben vatan haini olsam bu ülkede ne işim var benim. Giderim başka bir ülkede rahat rahat müziğimi yaparım. Hem de değer görürüm” ifadelerini kullandı.

“BİZ DİLENCİ DEĞİLİZ”

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nde Kültür Daire Başkanlığı’nın müzisyenlerin sorunlarıyla daha fazla ilgilenmesi gerektiğini ifade eden Uray,  “Örneğin Kültür Daire Başkanlığı müzisyenler için bir dernek kurup, bize müzisyen kartı çıkartabilir. Bu süreçte belediyenin düzenlediği etkinliklere katılalım. Biz belediyeden, hükümetten her ay bize para versin diye beklemiyoruz. Bize imkan tanısın, paramızı kazanırız. Bütün sorumluluğu müzisyenlerin üzerine yıkmak adaletsizliktir” dedi.

“BİZE YER VERSİNLER”

“Derdimizi soran kimse yok” diyen Uray, “Biz konser yerleri kurulsun, hınca hınç dolsun demiyoruz. Biz müziğimizi insanlara iletmek istiyoruz. Şu an bunun tek yolu sosyal medya. Sosyal medyada bize öncelik verilsin. Ben belediyenin sosyal medyasında yapılan asfalt çalışmalarını değil, bir sanatkarın icrasını görmek isterim ve bundan mutlu olurum” dedi.

“BİZİ HOR GÖRMEYİN ARTIK”

Uray, “Bizim sitem etmemizdeki neden şımarıklıktan değil. Biz şu an açız aç. 12 TL’ye bir döner ayran yiyemeyecek durumdayız. Geçen gün bir müzisyen arkadaşla yemek yiyelim dedik en ucuz yerden döner söyledik. Döner 12 TL ama arkadaşın cebinden 10 TL çıktı. Bize para verme, bir yere aş evi kur sabah, öğle, akşam üç öğün yemek ver. Yurt dışında müzisyen arkadaşlarım var. Onlara her ay devlet belli bir miktarda para veriyor. Bizi dilendirmeyin, hor görmeyin artık” ifadelerini kullandı.

HABER/ ADAPAZARI AKŞAM HABERLERİ NAZİLE AKARSU

banner84
Yorumlar (1)