banner2

banner1

banner22

'Müslümanları birbirlerine öldürtüyorlar'

Vali İrfan Balkanlıoğlu, SAÜ İlahiyat Fakültesi tarafından düzenlenen ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Sayın Ali Erbaş’ın konuşmacı olduğu "Bilgiden Bilince Gençlerle Başbaşa" konulu konferansa katıldı.

GÜNDEM 09.05.2018, 21:45
'Müslümanları birbirlerine öldürtüyorlar'
banner48

Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, SAÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı, Rektör Yardımcıları, akademisyenler ve çok sayıda öğrencinin katıldığı konferansta, Fransa'da Kur'an-ı Kerim'den ‘Şiddet ve Yahudi karşıtı fikirleri yaydığı gerekçesiyle bazı ayetlerin çıkarılması’ yönünde yayımlanan bildiriye ilişkin konuşan Prof. Dr. Erbaş, "Fransa'da cumhurbaşkanlığı yapmış Sarkozy isimli kişinin de içinde bulunduğu 300 kişinin imza attığı bildiriyi görmüşsünüzdür. Öyle büyük bir cehalet var ki sanki Kur'an-ı Kerim farklı inançlardan insanları öldürmeyi teşvik ediyormuş gibi bir mesaj var o bildirinin içerisinde. Aslında bir yalan ya da bir yanlış daha var. Fransızca metnine baktım. Orada, '2. Vatikan Konsili'nde alınan karar gereği İncil'lerde yapıldığı gibi..'  diyor. Bu da doğru değil. 2. Vatikan Konsili'nden sonra İncil'den herhangi bir bölüm, herhangi bir cümle çıkarıldığı ile ilgili bir bilgi yok.

Yani güya Yahudilere yönelik birtakım hakaretamiz ifadeler İncil'den çıkarılmış. Hristiyanlar bunu nasıl görmedi anlamadım. O 300 kişinin içerisinde Hristiyan var mı bilmiyorum, eğer varsa önce siz kendi kitabınıza bakın bakalım, Yahudilere yönelik neler var İncil'de? Önce bir bakın bakalım ona."dedi.

MÜSLÜMANLAR ARASINDA SAVAŞ ÇIKARMAK İSTİYORLAR

İslam'ın ilk emrinin 'Oku'yu çok iyi anlamamız ve Müslümanların elinden kitap ile kalemi düşürmemesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Erbaş, “Tarihte yaşanan cahiliye dönemleri günümüzde de birtakım mihraklar tarafından sürdürülmek isteniyor. Şu anda özellikle Orta Doğu'da terör örgütleri kurdurulup desteklenerek, Müslümanlar arasında mezhep savaşları çıkarmaya çalışıyorlar. Tırlar dolusu silahlar gönderip farklı mezheplerden insanları birbirine öldürtüyorlar. Bu da işte cahiliyenin hala devam ettiği anlamına geliyor, hak ile batıl savaşı kıyamete kadar devam edecektir.

‘İSLAMOFOBİ’ KAVRAMI ARTIK SINIRINI AŞTI

Din istismarını en ileri derecede yaşadığımız dönemlerden birisindeyiz. Bu yüzden biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak teşkilatımıza bağlı herkesle, komisyonlar kurup dini istismar eden yapılar ve şahısların bu özelliklerini illerimizde tanıtmaya çalışıyoruz. İlahiyat Fakülteleri ve İmam Hatip Liselerine sarılmamız, akademik bilgiyi daha sağlıklı bir şekilde insanımıza vermemiz gerekiyor. Bunu sizler yapacaksınız. Akademik bilgi ile sahih kaynaklardan elde edilmeyen ya da birtakım eğitim kurumları olmayan yerlerden elde edilen bilgilerin, din istismarına nasıl sebep olduğunu görüyoruz. Bazen öyle oluyor ki, bu din istismarı terör örgütüne dönüşüp, çok yanlış algıların da ortaya çıkması neticesinde sıkıntılar yaşatabiliyor. ‘İslamofobi’ kavramı artık sınırını aştı, giderek ‘Anti-İslam’ olmaya başladı, buna dikkat etmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

Böylesi anlamlı, büyük dersler çıkarılacak bir programın düzenlenmesinde katkısı olan herkese teşekkür eden Vali Balkanlıoğlu, Diyanet İşleri Başkanını ilimizde ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Yorumlar (0)