banner2

banner1

banner22

MMO’dan ‘Adapazarı Treni’ açıklaması

Makina Mühendisleri Odası Sakarya İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Sekreteri Olgun Özdemir, Adapazarı Treni’nin faaliyete geçirilmesi ile ilgili basın açıklaması yaptı.

GÜNDEM 28.05.2020, 13:56 Editör: Ebru Bulut
MMO’dan ‘Adapazarı Treni’ açıklaması
banner48

AÇIKLAMA YAPILMADI

Makina Mühendisleri Odası Sakarya İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Sekreteri Olgun Özdemir, Adapazarı Treni’nin faaliyete geçirilmesi ile ilgili basın açıklaması yaptı. Özdemir, açıklamasında; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun YHT, Bölgesel ve Anahat Trenleri ile ilgili “28 Mart 2020 tarihinden itibaren Marmaray ve Başkentray dışında seferlerine ara verilen YHT, ana hat ve bölgesel tren seferlerinden sadece YHT seferlerinin 28 Mayıs 2020 tarihinden itibaren başlatılacağı” yaptığı açıklamasını hatırlatarak Hızlı Tren seferlerinin 28 Mayıs 2020 tarihinde tekrar hizmete başlayacağı açıklandığını ancak Adapazarı Treni’nin hizmete tekrar ne zaman gireceği ile ilgili bir açıklama yapılmadığını belirtti.

ÇELİŞKİLİ BİR KARAR

Özdemir’in açıklaması şu şekilde; “Otobüs firmalarının yolcu taşımasına izin verilip, devlete ait olan TCDD’nin bu güzergahta faaliyetlerine durdurması çelişkili bir karardır. Adapazarı, Kocaeli, İstanbul arasında Adapazarı Trenini kullanan binlerce kişi halen bu imkandan faydalanamamaktadır. Bilindiği gibi 7 yıl öncesinde Adapazarı-Haydarpaşa arasında Adapazarı Treni günde 24 sefer yapıyor ve 31 tren istasyonunda hizmet veriyordu.  Son dönemde sefer sayısı 24’ten 10’ a, hizmet verdiği tren istasyonu sayısı 31’den 10’a düşürülmüştü. Pandemi sürecinde tamamen hizmet dışı kalan Adapazarı Treni seferlerinin hijyen ve sağlık kuralları gözetilerek tekrar hizmete girmesini bekliyoruz. Daha önce 7 vagon ile hizmet veren Adapazarı Treninin vagon sayısının 4’ e düşürülmesi sebebinin açıklanmasını istiyoruz.  Adapazarı Treni sefer sayısını artırmak yerine, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu güzergaha otobüs seferi konularak geçici çözüm bulunmuştu.  Demiryolu ulaşımı yerine, çok daha pahalı olan lastik tekerlekli taşıma yöntemi tercih edilir olmuştur. Bu maliyetler ulaşım ücretlerine de yansıtılmıştır.

HIZLI TREN İLİMİZDE DURMUYOR

Hızlı Trenin de Gebze, İzmit, Arifiye duraklarında durmayacağı açıklanmıştır. Gebze, Kocaeli, Sakarya halkının hızlı tren hizmetinden en kısa sürede tekrar faydalanması için, kamu kurum yetkililerinin verdiği bu kararı tekrar değerlendirilmesi istiyoruz. Pandemi öncesinde, hedeflenen günlük yolcu sayısının (50.000 kişi/gün) çok altında (gerçekleşen 6.500 kişi/gün) yolcu taşıyan İstanbul-Ankara hızlı tren sefer sayısının artırılması gerekliliğini bir kez daha gündeme getirmek isteriz. Yolcu talebi olmasına rağmen sefer sayısının artırılmaması doğru değildir. Arifiye-Ankara arasında hizmet veren Boğaziçi Treni güzergahının öncelikle Şehrimize kadar uzatılmasını, Sefer sayısının artırılmasını talep ediyoruz.

YÜK TAŞIMACILIĞI UNUTULMAMALI

Halen ülkemizde yük taşımacılığının sadece yüzde 4’ ü demiryolu ile yapılmaktadır. İstanbul-Ankara hızlı tren projesi planlanırken, daha önce yük taşımalığı yapılan hat tamamen kullanılmaz hale getirilmiştir. Yük taşımacılığı için, yapılacağı söylenen 3. Hat halen bitirilememiştir. Haydarpaşa gibi önemli bir limanın demiryolu bağlantısı halen kullanılamaz durumdadır. Liman-Demiryolu Organize Sanayi-Demiryolu bağlantıları en kısa sürede yapılmalıdır. Sakarya’nın geleceği için çok önemli bir yatırım olan Karasu Limanı demiryolu hattını verilen sözlere rağmen bitirilememiştir. Bu sebep ile liman yükleri karayolu ile taşınmak zorunda kalınmaktadır. (2014 yılında 62 km’lik demiryolunun da 2 yıl içinde bitirileceğinin müjdesini Sakarya’da verilmiş idi.)

ULAŞIM ÜCRETLERİ BELİRLENİRKEN KAMU YARARI GÖZETİLMELİ

Sanayicinin hammadde ve ürettiği ürünleri ucuz ve hızlı nakledebilmesi için demiryolu bağlantısı vazgeçilmezdir. 2015 yılında bitirilmesi planlanıp halen devam eden, Konya-Karaman, Ankara-Sivas, Bursa hızlı tren projeleri için halen açılış tarihi verilememiştir. Konya-Karaman hızlı tren projesi için son olarak açılış tarihi 2020 Mayıs ayı hedef gösterilmiş, sonrasında 2020 sonu olarak revize edilmiştir. Daha da kötüsü bu hatlarda yük taşımacılığının nasıl yapılacağı ile ilgili bir açıklama yapılamamıştır. Ulaşımın kamusal bir hak olduğunu savunmaktayız. Ulaşım ücretlerinin belirlenirken kamu yararı gözetilmesinin gerekliliğini tekrar vurgulamak istiyoruz. Yük taşımacılığı maliyetlerinin yüksek olması sebebi ( karayolu ile taşınması oranının toplam taşıma içindeki payı yüzde 90) ile sanayicimizin, yabancı ülke sanayicileri ile rekabet etmesinin her geçen gün zorlaştığının altını çizmek isteriz.”

Yorumlar (0)