banner2

banner1

banner22

Minik öğrenciler yeteneklerini keşfediyor

Ferizli TİS Halit Narin İlkokulu öğrencileri, ‘STEM JUNİOR’ e-Twinning projesi kapsamında NASA’da görev yapan 4 Türk Bilim insanından biri olan Dr. Umut Yıldız ile söyleşide bulundu. Mars gezegeni hakkında bilgiler alan öğrenciler yeni ufuklara yelken açtılar.

GÜNDEM 05.05.2021, 14:03 Editör: Ebru Bulut
Minik öğrenciler yeteneklerini keşfediyor
banner48

HEYECAN VEREN PROJE

Ferizli Tekstil İşverenleri Sendikası (TİS) Halit Narin İlkokulu öğrencileri ‘STEM JUNİOR’ e-Twinning projesi kapsamında NASA’da görev yapan 4 Türk Bilim insanından biri olan Dr. Umut Yıldız ile zoom üzerinden söyleşide bulundu. Mars projesi veri biriminde görevli olan Yıldız, öğrencilere Mars ve NASA Uzay Üssü hakkında bilgi verdi.  Projede Sakarya’yı temsil eden Ferizli TİS Halit Narin İlkokulu’nun başarılı öğretmeni Merve Cora, gerçekleştirdikleri heyecan dolu çalışmanın detaylarını gazetemize anlattı.

3 FARKLI ÜLKE ÇALIŞIYOR

Merve Cora, “STEM JUNİOR Projemiz 2020 Eylül ayında başladı. STEM kelimesi tek tek kodlandığı zaman S harfi Science(Fen),  T harfi Technology (Teknoloji), E harfi Engineering (Mühendislik) ve M harfi de Mathematics (Matematik) dallarını ifade ediyor.  Biz bu projeyi öğrencilerimizin bilgilerini pekiştirmeleri, ilgi alanlarını genişletmeleri ve yaratıcılıklarını kullanmaları adına başlattık. Projemizde 14 öğretmen, 45 öğrenci aktif olarak çalışıyor. Projeye dahil olan ülkeler; Türkiye, İtalya ve Azerbaycan.  Ülkemizde ise Balıkesir, Antalya, Şırnak, Trabzon, Samsun, Ankara, Kayseri ve Sakarya illerinden belirlenen okullarla birlikte projeyi yürütüyoruz. Sakarya’yı temsilen de bizim okulumuz yer alıyor” dedi.

UYGULAMA BECERİSİ

Merve Cora, “Projemiz kapsamında her ay öğrencilerimize yaratıcılıklarını arttırmak için farklı farklı tasarımlar yaptırdık. Çocuklar önce o tasarım üzerine araştırma yapıyorlar, daha sonra çizimlerini yapıp son şamada ürünlerini ortaya çıkardılar. Mesela son projemiz olarak yelkenli ve roket yaptılar.  Bunları tamamen atık malzemeleri kullanarak yaptılar. Projemizin sonuna geldiğimiz için çocukları büyük bir bilim insanı ile tanıştırmak için NASA’da görev yapan Dr. Umut Yıldız’ı davet ettik. O da bizi kırmadı. Zoom üzerinden yaklaşık bin kişilik katılımla gerçekleştirilen etkinlikte Dr. Yıldız öğrencilere MARS ve NASA hakkında bilgi verdi, onlara videolar izletti. Daha sonra da öğrenciler merak ettikleri konuları Umut Yıldız’a sordu. En sonunda katılanlara sertifika vererek etkinliğimizi sonlandırdık” dedi.

UFUK AÇAN EĞİTİMLER 

Projenin asıl amacının çocukların ufkunu genişletmek olduğunu belirten Merve Cora, “Şu an öğrencilerimize hafta hafta iller ve ülkelerle karışık olarak okul takımları yaptık. Öğrencilerimize bu hafta P4C (Çocuklara Felsefe) eğitimi verdik. Haftaya da ailelerin de katıldığı yaratıcı drama etkinliği vereceğiz. Mayıs ayı içerisinde de bu seneki projemizi bitireceğiz” dedi.

HABER: Adapazarı Akşam Haberleri// Nazile Akarsu

Yorumlar (0)