banner2

banner1

banner22

"Mevsimlik işçiler sosyal güvenceye kavuşturulmalı"

Milli İrade Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, mevsimlik fındık işçileriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada; “Mevsimlik tarım işçileri iş kanunu kapsamına alınmalı ve sosyal güvenceye kavuşturulmalıdır” denildi

GÜNDEM 10.09.2020, 10:35 Editör: Gizem Demirsoy
"Mevsimlik işçiler sosyal güvenceye kavuşturulmalı"
banner48

Milli İrade Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, mevsimlik fındık işçileriyle ilgili açıklamada bulundu yapılan açıklamada; “Mevsimlik tarım işçileri ülkemizin bir gerçeği ve kanayan yarasıdır. Bahar aylarının gelmesiyle birlikte memleketlerinden ayrılarak son derece kalabalık ve insani şartlardan uzak bir ulaşım yöntemi ile kayısı, pamuk, fındık vb toplamak üzere çeşitli illere aylarca süren zor şartlar altında bir hayat sürüyorlar” denildi.

HİJYEN SAĞLANMALI

Hijyenin önemine dikkat çekilen açıklamada; “Her türlü bulaşıcı hastalığa açık, hijyenden yoksun çadırlarda barakalarda barınmak zorunda kalıyorlar. Soğuktan, sıcaktan, yağıştan etkilenen bu derme çatma yapılarda özellikle ortak tuvalet ve banyolar ile yemek pişirme ve çamaşır-bulaşık yıkama alanlarının yetersiz ve sağlıksız oluşu unutulmamalıdır. Mevsimlik işçilerin yerleşim alanlarında öncelikle temiz içme suyu, mutfak, banyo, tuvalet ve çamaşır yıkama ortamlarında sürekli akan temiz suya gereksinim vardır. Atık ve çöp kovaları bulunmaması ve sinek, böcek, yılan vb haşerelerin düzenli olarak ilaçlanmaması büyük bir tehlike arz etmektedir” ifadeleri kullanıldı.

“MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİ İŞ KANUNU KAPSAMINA ALINMALI”

Mevsimlik işçilerin sosyal güvenceye kavuşmaları gerektiğini vurgulayarak “Mevsimlik tarım işçileri iş kanunu kapsamına alınmalı ve sosyal güvenceye kavuşturulmalıdır. Mevsimlik tarım işçilerinin çalışacakları yerler ve buralarda çalıştırılmalarına ilişkin İş-Kur üzerinden bir düzenleme ve görevlendirme ile yapılmalıdır. Bu alanda bir kurul ya da komisyon marifetiyle takibi ve denetimi yapılmalıdır. Gebe, bebek, çocuk sağlığı ve aşıları düzenli kontrol edilmeli ve eğitim çağındaki çocuklara yönelik gerçekçi uygulanabilir projelerle kesintisiz sağlık hizmeti ve eğitimleri sağlanmalıdır. Mevsimlik işçilerin ekonomik kazançları devlet tarafından güvence altına alınmalı, emekleri tarla sahibinin insafına bırakılmamalıdır” ifadelerine yer verildi.

“AŞILARI DÜZENLİ KONTROL EDİLMELİ”

“Gebe, bebek, çocuk sağlığı ve aşıları düzenli kontrol edilmeli ve eğitim çağındaki çocuklara yönelik gerçekçi uygulanabilir projelerle kesintisiz sağlık hizmeti ve eğitimleri sağlanmalıdır. Mevsimlik işçilerin ekonomik kazançları devlet tarafından güvence altına alınmalı, emekleri tarla sahibinin insafına bırakılmamalıdır” denildi.


Yorumlar (0)