banner22

Memur ve emekliye ek zam teklifi TBMM'ye sunuldu

AK Parti Manisa milletvekili Uğur Aydemir ve Giresun milletvekili Cemal Öztürk imzaları ve 77 AK Parti milletvekilinin imzalarıyla Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanun ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu.

GÜNDEM 04.01.2022, 21:46 Editör: Gece Editörü
Memur ve emekliye ek zam teklifi TBMM'ye sunuldu
banner48

TBMM’ye sunulan teklif ile, Kurumlar Vergisi Kanunu’nda yapılan değişiklik ile üreticinin ve ihracatçının desteklenmesi amacıyla, bu faaliyetlerinden elde edilen kazançlar Kurumlar Vergisi oranını indirimli uygulanması ve yatırım fonlarından elde edilen kar paylarının kurumlar tarafından iştirak kazançları istisna konu edilmesi sağlanıyor.

Teklife göre, emekli aylıklarında asgari ödeme tutarı 2 bin 500 TL’ye çıkarılırken, kamu görevlilerine 01/01/2022-30/06/2022 tarihleri arasında dönemi için yapılacak artış oranı yüzde 5’ten yüzde 7,5’e yükseltiliyor. Enflasyon farkı dahil yapılması gereken zam ise yüzde 30,95’e çıkarılıyor.

banner84
Bireysel Emeklilikte devlet katkısı %30’a çıkarılıyor

Teklifte, Bireysel Emeklilikte devlet katkısının yüzde 25’ten yüzde 30’a yükseltilmesi yer alıyor.

Bu teklifle, devlet katkısı üst sınırı için yıllara dağıtılarak ödeme yapılıp, düzenli BES katılımcılarına fırsat tanınması amaçlanıyor.

Yorumlar (0)