banner2

banner1

banner22

"Meclis araştırma önergesi neden reddedilmiştir?"

Sakarya İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi Girişimi, 3 Temmuz ve 9 Temmuz’da meydana gelen patlamaların ardından Atatürk Bulvarı’nda toplanarak basın açıklamasında bulundu. Yapılan açıklamada, “Gerçek sorumlular yargılanmadığı sürece iş cinayetleri son bulmayacaktır” denildi.

GÜNDEM 12.07.2020, 15:56
"Meclis araştırma önergesi neden reddedilmiştir?"
banner48

“GERÇEK SORUMLULAR YARGILANMADIĞI SÜRECE İŞ CİNAYETLERİ SON BULMAYACAKTIR”

“9 Temmuz 2020 tarihinde Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda yaşanan patlama sonrası kalan patlayıcıların imhası için taşınırken yeniden bir patlama meydana geldi. Bu patlama 3 askerin ölümüne ve biri sivil 12 kişinin yaralanamasına neden oldu.  Adeta seri bir cinayet gibi 6 gün içinde ardı ardına yaşanan patlamalar 10 insanımızın ölümüne onlarcasının yaralanmasına neden oldu.  En yetkili ağızlardan gelen ilk açıklama ise “ihmal varsa gereği yapılacaktır” şeklinde. Peki ihmal yoksa yıllardır bu patlamalar ve bu ölümler neden oluyor. Sakarya İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi Girişimi olarak aşağıdaki soruların hükümet tarafından yanıtlaması gerektiğini düşünüyoruz.

 • Süleyman Soylu yaptığı açıklamada değerlendirmelerin 1987 yılında yayınlanmış bir tüzüğe göre yapıldığını, bu tüzüğün eski olduğunu söylemiş, peki 2007 yılında açılan bu fabrika tüzük hükümlerine uymadığı halde nasıl açılmış, çalışmasına kim neden izin vermiştir? AK Parti 18 yıllık iktidarı boyunca bu alandaki mevzuatı neden yenilememiştir?

 • Yılda en az 3 kez denetlenmesi gereken bu fabrika kaç kez denetlenmiştir, denetim sonuçlarında tespit edilmesi gereken eksikler raporlarda var mıdır? Ya da bu eksiklerin giderilmesi için ne tür yaptırımlar uygulanmıştır?

 • İçişleri bakanlığı tarafından oluşturulmuş herhangi bir komisyon bu işletmeyi denetlemiş midir?

 • Daha önce yaşanan patlamalar sonrasında bu işletmenin faaliyetleri neden durdurulmamıştır?

 • Burada üretilen ürünlerin uygunluk testleri ve üretim onayları nasıl verilmiştir?

 • Kalan patlayıcı maddelerin neden 30 kilometre uzaktaki bir alana taşınmıştır ve kullanılan araç Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik hükümlerine uygun mudur?

 • Neden 1 buçuk tonluk patlayıcı madde bir araca yüklenmiştir. Neden daha küçük parçalar halinde  taşınmamıştır?

 • Çalışma öncesinde ayrıntılı risk değerlendirmesi yapılmış mıdır?

 • Taşınan patlayıcılar hakkında askerler ve kamyon şoförü bilgilendirilmiş midir?

 • Taşınan maddelerin patlayıcı olmadığı fitil vb. olduğu yönünde bir bilgi verildiği iddiası araştırıldı mı?

 • Üniversiteler ve meslek örgütlerinden bu süre zarfında teknik açıdan neden destek alınmadı?

 • Meclise sunulan meclis araştırma önergesi neden reddedilmiştir?

“MESLEK HASTALIKLARI EMEKÇİLERİN KADERİ OLMAMALIDIR”

Her yıl yüzlerce insanımız iş cinayetlerinde hayatını kaybetmektedir. Meslek hastalıkları sebebi ile ölenlerin ise sayısı bile bilinmemektedir. Meclisimizin verilerine göre iş cinayetlerinin %98’i sendikasız işyerlerinde meydana gelmektedir. Bu işyerinde durum benzerdir. Yine düşük ücret kötü çalışma şartları ve bu şartların sonucu olan meslek hastalıkları emekçilerin kaderi olmamalıdır. Bu kara tabloyu kader ve fıtrat ile açıklamak, her iş cinayetinden sonra suçun iş güvenliği uzmanı, ustabaşı ve mühendislere yüklenmesi ise gerçek sorumluların korunması içindir. Kanunlar işyerinde hertürlü önlemi alma, gerektiğinde üretimin durdurulması gibi sorumlulukları işverene vermiştir. Bununla birlikte önlem alma konusunda gerçek anlamda yetki ve güce sahip olan iki kesim vardır. Birincisi işveren diğeri ise kamu otoritesidir. Her iş cinayeti sonrasında bu iki kesimin korunduğu ve fiil yükümlülüğü ve yetkisi olmayanların cezalandırıldığı, kanuna ve adalete aykırı uygulamalar son bulmalıdır. Sorumluluğu olan üst düzey kamu görevlilerinin yargılanmasını engelleyen tutumdan vazgeçilmelidir. Soruşturmalar gizlilikle değil, şeffaflıkla yürütülmeli, sorumlular kamuoyunun gözünden kaçırılmamalıdır. “

Yorumlar (0)