banner2

banner1

banner22

Maden Deresi yok mu oluyor?

Karasu ve Kocaali sınırlarında bulunan Maden Deresi’nin geleceği tehdit altında. Bölgede yeniden faaliyete geçmeye hazırlanan taş ocağı için Maden Deresi geçiş güzergahı olarak kullanacağı iddia edildi.

GÜNDEM 02.06.2020, 11:30 Editör: Ebru Bulut
Maden Deresi yok mu oluyor?
banner48

GÜZERGAH OLARAK MADEN DERESİ KULLANILACAĞI İDDİASI

Karasu Kurudere Mahallesi’nde bulunan taşocağı, bir süredir ara verdiği faaliyetlerine yeniden başlamaya hazırlanıyor. Taşocağına bağlı kamyonların geçiş güzergahı olarak Maden Deresi’ni kullanacağı iddia edilirken, gelişmeler bölge halkıda endişe yarattı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kısa bir süre önce ‘Nitelikli Koruma Alanı’ olarak ilan ettiği Maden Deresi’nde kuş sesleri yerine kamyon seslerinin yankılanacağı belirtildi.

DEFALARCA TALEPTE BULUNDULAR

Taş ocağının açılmasına engel olmak isteyen bölge sakinleri, Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı’ya defalarca talepte bulunduklarını, ancak Sarı’nın soruna karşı kayıtsız kaldığını belirtti. Başkan Sarı’nın sorunu çözmek yerine, köy muhtarı ve taşocağı çalışanlarıyla mangal yaptığını ileri süren vatandaşlar, “Biz doğal güzelliğimiz olan Maden Deresi’ni kurtarmaya çalışıyoruz, belediye başkanı yok etmeye çalışıyor” ifadelerine yer verdi.

KAMYONLAR BURADAN NASIL GEÇECEK?

Taşocağına bağlı kamyonların geçiş güzergahında yer alan Küçükkarasu Mahallesi sakinleri, bölgede taş ocağı istemediklerini belirterek yetkililere seslendi. Mahallelerinin ağır tonajlı araçları kaldırmayacağını belirten İsmail Genç, “Buranın yolları zaten berbat durumda, iki tane araç yan yana geçemiyor. Kamyonlar buradan nasıl geçecek? Köyümüze normal bir araçla gelmek zaten çok zor. Buradan bir de kamyon geçirirseniz ulaşım iyice felç olur; kimse buraya gelemez. Yetkililer gelsin bir görsün. Mahallemiz bu kadar ağır tonajlı araçları kaldıracak durumda değil” şeklinde konuştu.

TURİSTLER BURAYA KAMYON SESİ DİNLEMEYE Mİ GELECEK?

Nusret Alıkçı, “Maden Deresi’nin güzelliğini görmek için yaz aylarında hem yurt içinden, hem yurt dışından çok fazla turist geliyor. İnsanlar buraya kafa dinlemek, doğayla baş başa kalmak için geliyorlar. Siz buraya taş ocağı açarsanız ne olacak? Buranın doğal yapısını bozacaksınız, artık kuş sesleri yerine kamyon sesleri olacak. Turistler buraya kamyon sesi, iş makinesi sesi dinlemek için mi gelecek?  Zaten şehirde çok fazla gürültü var. Biz Maden Deresi’nin doğal yapısının bozulmasını istemiyoruz” dedi.

“MADEN DERESİ’NİN YOK OLMASINI İSTEMİYORUZ”

Bölge sakinlerinden Yusuf Özer, “Maden Deresi’ne taş ocağı yapılmasını istemiyoruz. Ağır tonajlı araçlar zaten bozuk olan yollarımızı daha da beter hale getirecek. Maden Deresi’nin dünyada eşi-benzeri yok.  Buranın doğal yapısını bozacaklar. Biz Maden Deresi’nin yok olmasını istemiyoruz. Taş ocağını gitsinler başka yere kursunlar” diye belirtti.

“TURİSTLER BİR DAHA GELMEZ”

Söz konusu taşocağının faaliyete geçmesi halinde Maden Deresi’nin dokusunun bozulacağını ve bölgede turizmin tamamen biteceğini belirten Hasan Sinan, “Koruma altındaki bir alandan kamyonları geçirecekler. Yollarımız zaten dar ve bozuk.  Yaz ayları gelince burada bir saatlik araba kuyruğu oluyor. Taş ocağının kamyonları nasıl geçecek buradan? Bu taş ocağına izin verilirse, buraya bir daha ne yerli turist gelir, ne de yabancı” ifadelerine yer verdi.

“BÖLGEDE TAŞ OCAĞI İSTEMİYORUZ”

Bölgede taş ocağı istemediklerini belirten Hamdi Karadayı, “Burada turizmle geçinen insanlar var. Kamyonları buradan geçirdiğiniz zaman bu insanlar ne yapacak? Bölgedeki tüm tesisler kapanır. İnsanların ekmeğine taş koymasınlar. Bizim sözümüzle olacak şeyse biz istemiyoruz. Ama bizi dinleyeceklerini zannetmiyorum” dedi.

SAMİMİ BULUNMADI

Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı’nın bölgedeki taşocağıyla ilgili hiçbir girişimde bulunmadığı iddia edilirken, belediyenin sosyal medya hesabından yapılan paylaşım vatandaşlar tarafından samimi bulunmadı. Söz konusu paylaşımda; “19’ncu yüzyıldan kalan önemli bir miras Maden Deresi. Şelale sesini dinleyerek, yeşile bürünmüş bir çevrede yürüyüşler yapmak ve güzel bir kır sofrası kurmak için ideal bir yerdir Maden Deresi” ifadeleri yer aldı. Paylaşımı samimiyetsiz bulan vatandaşlar ise, Başkan Sarı’nın taşocağına kayıtsız kalması nedeniyle 19’ncu yüzyıldan kalan mirasın yavaş yavaş yok olacağını belirtti.

Adapazarı Akşam Haberleri

Yorumlar (0)