banner2

banner1

banner22

Lütfen bize yardım edin

Terör olaylarından kaçıp Türkiye’ye gelen Iraklı Ahmed Al-Gburi ve ailesi, zor şartlar altında hayat mücadelesi veriyor. 6 çocuğu ve ailesine bakmakta güçlük çeken Ahmed, yaşamak için Türkiye’ye sığındıklarını ve yardıma ihtiyaç duyduklarını söyledi.

GÜNDEM 17.07.2020, 11:37 Editör: Manager
Lütfen bize yardım edin
banner48

Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi’nden Nazile Akarsu, Irak’tan ölüm korkusu yüzünden kaçan ve Sakarya’ya yerleşen Ahmed Al Gburi ile görüştü. Iraklı Ahmet kardeşinin teröristlerce kaçırıldığını ve kendisinden haber alamadıklarını ifade ederek “Yaşamak için Türkiye’ye sığındık. Çocuklarım okusun istiyorum. Lütfen bize yardımcı olun” diyerek hayırseverlerden yardım istedi.


‘EVİMİZİ YAKTILAR’
Teröristlerin köylerini bastığı korku dolu anları anlatan Ahmed, “Irak’ta köyümde çiftçilik yapıyordum. Allah’a şükür geçinip gidiyorduk ve mutluyduk. Bir gece teröristler köyümüze gelerek her şeyi yakıp yıktılar. Evimizi ateşe verdiler. Giderken köle olarak satmak için kardeşimi kaçırdılar. Yıllardır sağ mıdır, öldü mü kardeşimden haber alamıyorum. Mültecilere en şefkatli yaklaşan ülke olduğu için mecbur Türkiye’ye geldik. Burada büyük geçim sıkıntısı yaşıyoruz” dedi.


MİNNET BORCU
Ahmed, “Sakarya’da insanlar bize çok yardımcı oldular. Ben, eşim, altı çocuğum, erkek kardeşim ve eşi toplam 10 kişi iki göz evde kalıyor, 300 TL kira veriyoruz. Çöpten kağıt toplayarak yaklaşık günde 30 TL kazanıyorum. Şükürler olsun buna da, ama 6 çocuğuma da kimlik çıktı. Onları okula yollamak zorundayım. Çocuklarımın iyi bir eğitim almasını ve Türkiye’ye yararlı olarak minnet borcumuzu ödemesini istiyorum, ama okul masraflarını nasıl karşılayacağım bilmiyorum” dedi.


“YARDIM İSTİYORUZ”  
Ahmed, “Yardım edenler var Allah razı olsun. Onun dışında çöpte çocuklarıma uygun kıyafet bulduğum zaman çok seviniyorum.  Pazarlara akşam gidiyorum ucuz sebze almak için. Kızılay nakit yardımına geçici kimlik kartım olduğu için başvuramıyorum. Kış gelince nasıl ısınacağız, çocukları nasıl okula göndereceğim bilmiyorum. Dönecek bir köyümüz de kalmadı. Memlekete dönersek de teröristler bizi öldürecekler büyük ihtimalle. Türk halkından yardım istiyoruz”  ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (1)
Emrah 10 ay önce
Bu insanlara nasıl ulasabiliriz Bı adres verseniz