banner2

banner1

banner22

Kutlamalar başladı

Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği(SESOB) ve Ticaret İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Ahilik Haftası etkinlikleri başladı.

GÜNDEM 13.09.2021, 10:39 Editör: Nisa Çoban
banner48

Ahilik Haftası kapsamında Sakarya'nın önemli noktalarından biri olan Uzun Çarşı'da toplanan SESOB başkanları, bürokratlar ve siyasiler mehteran takımı eşliğinde 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'na yürüdü. Ahilik Haftası etkinlikleri, Demokrasi Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.Süpürge yaparak geçimini sürdüren esnaf işinin zorluğundan bahsetti. Esnaf; "Yapması bilene kolay ama burada çok emek var. Buradaki bütün süpürgeler benim elimden geçiyor" dedi. 

"SAKARYA NADİDE BİR ŞEHİR"

Ardından SESOB Başkanı Hasan Alişan Ahilik Haftası'nın önemini vurgulayarak şunları söyledi; "Ahilik haftasını kutlamak istiyorum. Bu günü sadece bugün bu hafta kutlanmamalı. Ahilik önemli bir misyon üstleniyor. Ahilik kalkınmış bütün ülkeler kullandı. Sakarya nadide bir şehir bunu iyi kullanmalıyız. Ahilik düstürünün namuslu ve kaliteli bir şekilde yapılması gerekir. Ahiliğe sadecedini açıdan bakılmamalı esnaf açısından da bakılmalı. Ahiliği Sakarya'ya yerleştirmek için Kırşehir'e gittik. Sakarya'ya ahilik kültürünü yaymak istiyoruz.  Mesleki eğitimi ön plana çıkarmak için olağan üstü gayret sürdürüyoruz. Bu bizim bayramımız katılan herkese teşekkür ederim."

32 BİN ESNAF

Vali Çetin Oktay Kaldırım; "Haftamızın esnafımıza bol kazanç getirmesini diliyorum. Ahilik haftası toplumumuzda tarihimizde çok önemlidir. Biz toplum  olarak insana maddi açıdan bakan değiliz. Bunun yansumalarını görüyoruz. Esnafımız merttir cömerttir. Ahilik kazandığını paylaşmaktır bölüşmektir. Esnafımız topkumun bel kemiğini oluşturur. İlimiz de 32 bin esnafımız var. Mesleklerin yaşatılmasının en önemli unsuru esnaftır. Esnafımız kalfa yetiştiren çırak yetiştiren bir unsurdur" diye konuştu.

İLİN AHİSİ BELLİ OLDU

Konuşmalarının hemen ardından İlin Çırağı Latif Yıldırım'a SESOB Başkanı Hasan Alişan plaket takdim etti. İlin Kalfası ise Mevlüt Atış oldu. Öte yandan ilin Ahisi Vali Çetin Oktay Kaldırım'ın şet kuşatmasıyla İbrahim Zengin seçildi.

Yorumlar (0)