banner2

banner1

banner22

Köylüler süre istiyor

Melen Baraj havzasında kalan fındıklar DSİ tarafından müteahhit firmaya verilerek kesilmeye başlanması bölge halkını üzdü. Köylü “Sattığımız yerin fındığı bize verilsin istemiyoruz ama milli servetin birilerine rant olmasına da razı değiliz” dedi

GÜNDEM 24.07.2018, 17:23
Köylüler süre istiyor
banner48

Fındık hasadına sayılı günler kala DSİ, Melen Baraj havzasında kalan fındıkların kesim işini ihaleyle taşerona verdi. Bölge halkı devletin milli serveti çöp etmesine ya da kesim işi için para alan müteahhidin fındıkları toplamasına razı olmayarak ek süre istedi. Açmabaşı, Karapelit ve Koğukpelit Köylüleri devletin yaşananlara müdahale etmesini istiyor.

BİZEDE VERMEYİN

Baraj nedeniyle anayurtlarını terk etmek durumunda kaldılar. DSİ Melen Barajı havzasında kalan ağaçları ve fındık ocaklarının kesim işini ihaleyle bir firmaya verdi. Firma yetkilileri hem ağaç kestikleri için devletten para alacak hem de hakları olmayan fındığı toplayacak olmasına köylüler tepki gösterdi. Köylü ‘İhaleyi alan firma kesim işinin bedelini devletten alacak. Ancak kurnazlık yapıp fındık olan bölgelerde kesim yaptırıp hem hasat yapıyor hem de üstüne para kazanıyor. Bu duruma devletin yetkilileri el atmalı. Fındık hasadını bölge üreticisi yapmasın isteniyorsa en azından toplanıp bir türlü yapılamayan meslek yüksek okulu inşaatında kullanılsın” dedi.

YETKİLİLER MÜDAHALE ETSİN

Köylüler rastgele kesim yapılan bölgede toplanarak Vali İrfan Balkanlıoğlu ve ilçe kaymakamına seslendi. “Bizler baraj nedeniyle toprağımızı sattık. Fındık bizim hakkımızdır iddiasında değiliz. Ancak hasat döneminde rastgele kesim yapan müteahhidin hiç hakkı değildir. Devletimizin yetkilileri fındık hasadı bitene kadar kesimi durdurup, toplanan fındığın ya bölge halkına ya da Kocaali Meslek Yüksekokulu inşaatına gitmesini sağlamalı. Devletten kesim ihalesini alan firma hem fındık hasadından hem de kesim yapmaktan para almamalı. Milli servetin böyle çarçur edilmesine Allah razı olmaz biz kulları da rıza göstermeyiz” dediler.

 

 

Yorumlar (0)