banner22

"Kötü köpek yoktur kötü sahip vardır"

HAÇİKO Sakarya İl Temsilciliği bugün 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

GÜNDEM 28.12.2021, 12:17 Editör: Nisa Çoban
"Kötü köpek yoktur kötü sahip vardır"
banner48

HAÇİKO Sakarya İl Temsilciliği 'Sokak Hayvanlarının Toplatılmasına' ilişkin genelge hakkında Demokrasi Meydanı’nda bir araya geldi. Basın açıklamasını yapan Osman Özbayraktar; Sadri Alışık’ın sözünü hatırlatarak,“Sokak hayvanlarına selam vermek, adam olmaya çeyrek var demektir” dedi.Özbayraktar; “Çünkü onlar bizim dostumuz, çünkü onlar da bizim kadar bu dünyanın, doğanın, çimenin, gökyüzünün sahibi. Kuyruklarını sallayarak yanımıza gelip bize güvenmişken zulmü, korkunç koşullardaki barınaklara hapsedilmeyi, yaşam haklarının ellerinden alınmasını hiç hak etmiyorlar. Sokak hayvanlarının toplanmasına, daha doğrusu göz göre göre katledilmesine seyirci kalmayan herkese bu canlar adına binlerce teşekkür ediyoruz” dedi.

HAYVANLARIN YERİ BARINAK DEĞİL

Sözlerinin devamında Özbayraktar; “Sorunun sahipli ve saldırgan yetiştirilen köpeklerin sahiplerinde olduğunu, asıl cezayı tedbir almadan bu hayvanları uluorta dolaştıran insanlarda olduğunu biliyoruz.Sokak köpeklerinin çoğunun insanlarla yaşamaya alışkın, iyi huylu hayvanlar olduğu da ortada.Bu hayvanların yeri barınaklar değil. Biz bu hayvanların sokaklarda da açlık, soğuk, tekme, tecavüz, pekçok zorlukla yaşama savaşı verdiğini biliyoruz. Keşke hayvanseverlerin ve hayvan hakları derneklerinin yalnız bırakmadığı, sürekli ellerinin üzerinde olduğu doğal yaşam alanı tarzında yerler kurulsa ve bizler bu hayvanlara hak ettikleri ortamlarda sevgimizi ilgimizi daha çok verebilsek. Ülkemizde 1389 belediyenin 1200’ünde zaten hayvan bakım evi yok” diye konuştu.

BARINAKLAR İYİLEŞTİRİLSİN

Özbayraktar; “Toplanan hayvanları koyacak yer bulamayıp öldürecekleri de apaçık ortada.Cumhurbaşkanımızın barınakları hayvan bakımevlerinin iyileştirilmesi konusundaki cümlelerini tüm belediyelere bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Yapılan çağrı toplama çağrısı değil, önce barınakların iyileştirilme çağrısıdır. Sosyalleşmiş, küpeli, hastalığı ya da saldırganlığı bulunmayan sokak hayvanlarının toplanması ise yasaya göre suçtur, buna yeltenen belediyeler Türk Ceza Kanunu’nun 257sinci maddesine göre kötüye kullanma suçunu işlemiş olup, bizleri ve hakimleri karşılarında bulacaklardır” dedi.

banner84
KARŞISINDA DURMALISINIZ

Köpeklerin toplanmasının karşısında olduğunu aktaran Özbayraktar; “Peki bizler kafalarına göre ve kanuna aykırı toplama yapan belediyelere karşı ne yapabiliriz? Çok şey var yapacağınız, toplama yapmaya kalkan belediye çalışanlarının karşısında durmalısınız. Öncelikle herkes bulunduğu mahallede beslediği, baktığı hayvanların fotoğraflarını ve videolarını çeksin. Olası bir toplama durumunda geri alabilmek için barınaklara giderek bu hayvanların izini sürebilirsiniz. Diyelim ki tedavi etmek için aldık dediler, tedavi sonrası oldukları yere bırakmak zorundalar, elinizdeki fotoğraf ve videoları gösterip, sizin mahallenin hayvanı olduğunu kanıtlayarak bunu talep edebilirsiniz. Diyelim ki toplama anına denk geldiniz, hemen kameranızı açın, memurlara bu yaptıklarının suç olduğunu söyleyin” dedi.
ONLARIN SESİ BİZ OLACAĞIZ

Özbayraktar; “Yapabiliyorsanız hayvanların meçhule dağa, ormana gitmesini engellemek için aracı takip edin.Küpesiz bir sokak hayvanını kısırlaştırıp küpe taktıktan sonra olduğu yere bırakmak zorundalar.Küpeli bir hayvanı ise ancak yaralıysa ya da hastaysa tedavi için alıp geri bırakmak zorundalar.
Küpeli bir hayvan şikayet üzerine alınıyorsa, ısırma vakası ile ilgili doktor raporunu ya da şikayetin içeriğini göstermelerini isteyin. Şikayetinizi, suç duyurunuzu bulunduğunuz yerdeki yetkili adliye ya da CİMER üzerinden yapabilir ve hem belediyenin hem de memurların yargılanmaları talebiyle suç duyurusunda bulunabilirsiniz.HAÇİKO Derneği hukuk departmanının hazırladığı şikayet örneğine dernek sayfamızdan ulaşabilirsiniz.Onların sesi biz olacağız. Şimdi onlar için hep birlikte bu sloganları tekrar edelim” ifadelerini kullandı.

DOĞAL YAŞAM ALANI İSTİYORUZ

Devamında Özbayraktar; “Kötü köpek yoktur kötü sahip vardır. Barınak değil doğal yaşam alanı istiyoruz. Sokak hayvanlarını alıkoymak kanunen suçtur. Biz bu kadar sene onlara siz toplayın diye bakmadık. Onlar bizim mahallemizin sakinleri, alamazsınız! Belediyeler anlatılanı doğru anlayın, toplama yapmayın, bakım evlerinizi iyileştirin Bir Hayırsız Ada felaketi daha yaşamak istemiyoruz. Kısırlaştır, aşılat, özgür yaşat. Mahallenin köpeği benim köpeğim. Hayvan hakları ve sevgisi dersimiz olsun.Bakım evlerine kamera istiyoruz” diye konuştu.

Yorumlar (0)