banner2

banner1

banner22

Koronavirüs tohum satışlarını patlattı

Koronavirüs salgını kapsamında evde kalan vatandaşlar, bahçelerine, balkon ve çatılarına fide ve tohum ekerek sebze yetiştiriyor.

GÜNDEM 13.05.2020, 11:46
Koronavirüs tohum satışlarını patlattı
banner48

VATANDAŞLAR KENDİ ÜRÜNLERİNİ YETİŞTİRMEK İSTİYOR
Dünya’yı saran koronavirüs salgının başlamasıyla vatandaşlar kendi ürünlerini yetiştirmek istiyor. Köylerde yaşayanların yanı sıra şehirlerde yaşayan vatandaşlar da balkonlarına ve çatılarına saksılarda fide ve tohum ekerek ürün yetiştirmeye başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘Kendi evinizin önünü bile ekin, boş yer kalmasın’ çağrısında bulunması sonrasında vatandaşlar, adeta ürün yetiştirme seferberliği başlattı. Havaların ısınmasıyla beraber fide ve tohum satışlarında artış gözlendi. Akyazı'da da vatandaşlar pazar yerinde tezgâh açan fide ve tohumculara adeta akın etti. Akyazı'da fide ve tohum satışı yapan Turhan Bekar, koronavirüs nedeniyle vatandaşın kendi ürününü yetiştirmeye yöneldiğini söyledi.

“ORGANİK TOHUMA YÖNELİŞ VAR”
Hiç bir katkısı olmayan, doğal gübrelerle desteklenmiş tohumları vatandaşlara ulaştırdıklarını anlatan Bekar, “Vatandaşımıza hizmet verdiğimiz tohumlar en iyi firmalarla yarışıyor. Vatandaş geçimini sağlamak için elindeki imkanları kullanıyor. Bahçesi varsa bahçesinde, tarlası varsa tarlasında. Tohumlar alarak kendi ürününü alıyor. Organik tohuma yöneliş var. Kendi ürettiğini sofrasına koymaya çalışıyor. Dededen kalma bu işi yapıyorum. Biz vatandaşı özendirerek çalıştırıyoruz. komşusunun ektiğini gören geliyor. Merakını gideriyor. Bizim için kazanç onlar için uğraş. Tarım sektörüne katkısı var" dedi.

Yorumlar (0)