banner2

banner1

banner22

Koronavirüs hastası yaşadıklarını anlattı

Sakarya'da, Covid-19 teşhisi konulduktan sonra hastanede ve evde uygulanan ilaç tedavisiyle iyileşen 83 yaşındaki Binnaz Demir, yaşadığı zorlu süreci unutamıyor.

GÜNDEM 07.09.2020, 11:45 Editör: Ebru Bulut
Koronavirüs hastası yaşadıklarını anlattı
banner48

Sakarya'da yeni tip koronavirüse (Covid-19) yakalanan Binnaz Demir, zorlu hastalık sürecini hastanede ve evde gördüğü tedavinin yanı sıra çevresindekilerin desteğiyle moralini yüksek tutarak atlattı. Erenler ilçesinde yaşayan 83 yaşındaki Demir, Almanya'dan gelen torununun bu ülkeye dönmek için yaptırdığı Covid-19 testi pozitif çıkınca tedbir amaçlı hastaneye başvurdu. Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılan kan tahlili ve PCR testinin ardından Demir'e Covid-19 teşhisi konuldu. Durumu iyi olduğu için evde tedavi uygulanmasına karar verilen Demir, bir süre sonra öksürük, tat ve koku kaybı, iştahsızlık, nefes almada zorluk yaşayınca hastaneye yatırıldı. Demir, şeker ve tansiyon gibi kronik rahatsızlığı nedeniyle hastanede bir süre gözlem altında tutulduktan sonra durumunda iyileşme olunca taburcu edildi.

21 GÜNLÜK ZORLU SÜRECİ ATLATTI

Tedavisi evde devam eden Demir, tedavi ve dengeli beslenmeyle 21 günlük zorlu süreci atlattı. Hastalıkla mücadele sürecinde yaşadıklarını paylaşan Binnaz Demir, torununa Covid-19 teşhisi konulması nedeniyle kendisine de test yapıldığını söyledi. Torununa hastalık bulaştığı için çok üzüldüğünü belirten Demir, "Pozitif çıkınca kendimi düşünmedim, çocuğu düşündüm. Ona bir şey olacak diye korktum. Ölenleri görüyorum televizyonda. Doktorlar hastalığın her aşamasını anlatıyor, korkuyordum tabii ki." dedi.

“NE YEDİĞİMDEN NE İÇTİĞİMDEN HİÇBİR ŞEYDEN TAT ALAMADIM”

Demir, hastalık sürecinde öksürük, halsizlik, iştahsızlık, tat ve koku kaybı şikayetlerinin bulunduğunu, nefes aldıkça göğsünde batmalar olduğunu dile getirerek, "Şimdi az da olsa var ama 'geçti.' dedi doktor. İştahsızlık oldu, ne yediğimden ne içtiğimden hiçbir şeyden tat alamadım ama atlattık. Öksürüğüm artınca ve nefes almada zorlanınca hastaneye yatırdılar." diye konuştu. Hastalık sürecinde çocuklarının sayesinde ayakta kaldığını aktaran Demir, ailesinin kendisine sürekli "İyi olacaksın, iyisin." diyerek moral verdiğini kaydetti.

“İNSANLAR ÇOK TEDBİRLİ DAVRANSIN”

Demir, salgın sürecinde hiç dışarı çıkmamasına, dikkat etmesine rağmen hastalığa yakalandığını anlatarak, şöyle devam etti: "İnsanlar çok tedbirli davransın, hele maskeyi hiç çıkarmasınlar. Nerede öleceğimizi bilmiyoruz. Hep 'Aman adam orada yalnız yatıyor, ölürsem onun yanına giderim diyordum.' ama öyle değilmiş, çocuk ve torunları geliyor hemen insanın gözünün önüne."

"ARTIK BİR GÜN DEDİM Kİ 'ÖLECEĞİM HERHALDE"

Kendisine verilen tedaviyi uyguladığını, ilk gün 16, sonraki günlerde sabah-akşam üçer hap içtiğini belirten Demir, "Bol su içeceksin dediler, aynısını yaptım. İlaçları içtikten sonra iştahım geldi. İştahım gelmeseydi daha kötü olacaktım. Artık bir gün dedim ki 'Öleceğim herhalde.' İçimden salavat okuyordum. Şimdi iyiyim, daha iyi olacağım inşallah." dedi.  Demir, iyi olacağını hissettiğini dile getirerek, "En çok torunuma üzüldüm çünkü Almanya'ya dönmesi gerekiyordu, okulu vardı. Ölenleri görünce kendimi diri tuttum. İnşallah geçireceğim ben bunu diye çok gayret gösterdim. Çok aç kaldım, hiçbir şey yiyemedim. İştah diye bir şey kalmadı ama Allah'ın hikmeti, iyileştim çok şükür." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (1)
melek aler 4 ay önce
çok geçmiş olsun teyzem