banner2

banner1

banner22

Koronavirüs eskisi kadar…

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Yoğun bakımda takip edilen ve yapay solunum cihazına bağlı hasta sayısının giderek azaldığını belirten Özlü, "Bu, hastalığın artık daha hafif seyrettiği ve virüsün eskisi kadar ağır hastalığa neden olmadığı anlamına geliyor" dedi.

GÜNDEM 03.06.2020, 23:50 Editör: Ebru Bulut
Koronavirüs eskisi kadar…
banner48

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi ve Prof. Dr. Tevfik Özlü, kişisel Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Normalleşme süreci ve salgının Türkiye'deki seyrine değinen Özlü, "Salgının başlarında sadece semptomu olan kişilere test yapıyorduk. Dolayısıyla pozitif olan günlük vaka sayılarımızın tamamı hasta idi. Bunların yüzde 23'ünün hastaneye yatırılarak tedavisi gerekiyordu. Oysa şimdi test yapılan kişilerin yüzde 96'sı asemptomatik kişiler ve pozitif olanların sadece yüzde 2,3'ünü hastanede tedavi ediyoruz" ifadelerini kullandı.

"VİRÜS ESKİSİ KADAR AĞIR HASTALIĞA NEDEN OLMUYOR"

Testi pozitif çıkan yeni olgu sayılarının günden güne çok fazla düşmese de, yoğun bakımda takip edilen ve yapay solunum cihazına bağlanan hasta sayılarının giderek azaldığını belirten Özlü, "Bu, hastalığın artık daha hafif seyrettiği ve virüsün eskisi kadar ağır hastalığa neden olmadığı anlamına geliyor. Fakat bunu hemen virüs mutasyon geçirdi, virülansı (hastalık yapma potansiyeli) azaldı anlamına gelmeyebilir" dedi.

“VERİLER AYNI DEĞİL”

Prof. Dr. Özlü, paylaşımında şu ifadeleri kullandı: Alınan tedbirlerle ve yazın gelmesiyle virüsün bulaşının azalması, test sayımızın artması, asemptomatik kişilere test yapmamız, 65 yaş üstünü iyi korunmamız, erken ve etkin tedavi yaklaşımımız bu sonucun elde edilmesinde etkili olabilecek faktörler. Yani, Mart ayında salgının yükselme döneminde tespit edilen günlük 800 yeni olgu ile bugün tespit edilen günlük 800 olgu aynı değil. "Neden vaka sayılarımız tamamen düşmeden normalleşiyoruz?" sorusunun bir cevabı da burada, aslında.

Yorumlar (0)