banner2

banner1

banner22

Koronavirüs aşısı hazır

Çin'de ortaya çıkan ve dünyayı etkisi altına alan koronavirüs için devam eden aşı çalışmaları hakkında Rusya'dan müjdeli haber geldi. Rus Sağlık Bakanı Mihail Muraşko, koronavirüs aşısının hazır olduğunu açıkladı.

GÜNDEM 01.08.2020, 20:21 Editör: Aysima Kortak
Koronavirüs aşısı hazır
banner48

DENEMELER BİTTİ

Çin'de ortaya çıkan ve dünyayı etkisi altına alan koronavirüs için devam eden aşı çalışmaları hakkında Rusya'dan müjdeli haber geldi. Koronavirüs aşısı üzerinde çalışan Rus bilim insanları denemeleri tamamladı. Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko, koronavirüs aşısı hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Gamaleya Ulusal Epidemioloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsünün geliştirdiği aşı adayının klinik denemelerinin bittiğini aktaran Muraşko, "Gamaleya Enstitüsünün geliştirdiği Covid-19 aşısının klinik denemeleri tamamlandı ve kayıt prosedürü için belgeler hazırlanıyor" ifadesini kullandı.

DENEME BAŞVURUSU

Muraşko, aşının kaydının yapılmasından sonra ilk önce sağlık çalışanları ve öğretmenlere yapılmaya başlanacağı bilgisini paylaşarak, bu grupların aynı anda gözlem altına alınacağını belirtti. Bakan Muraşko, Rusya Sağlık Bakanlığının ekimden itibaren daha fazla toplu aşılama yapmayı planladığını da vurguladı. Vektor Viroloji Enstitüsünün geliştirdiği aşı adayının da klinik deneme aşamasında olduğunu hatırlatan Muraşko, bunun yanı sıra gelecek 1,5-2 ayda 2 aşı adayının daha gönüllüler üzerinde denenmesi için başvuru yapılmasını beklediklerini kaydetti.

DENEMELER 3 AŞAMADA YAPILIYOR

Bir aşının yaygın olarak kullanılabilmesi için 3 aşamada insanlar üzerinde test edilmesi gerekiyor. İkinci aşamada, güvenilirliği doğrulanan aşı adayının etkinliği 100'den fazla denek üzerinde test ediliyor. Üçüncü ve son aşamada ise aynı işlem, birkaç bin denekle tekrarlanıyor. Tüm bu süreç, aylar ve hatta yıllar alabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünya genelinde Covid-19'a karşı 25 aşı adayı klinik öncesi geliştirme aşamasında, 139 aşı adayı ise klinik deneme aşamasında bulunuyor.

Yorumlar (0)