banner2

banner1

banner22

Koronalı vatandaşlar da ticari taksi kullanıyor

Koronavirüs tedbirleri kapsamında ülke genelinde uygulanan sokağa çıkma yasağında insanlara hizmet vermeye devam eden taksiciler, gerekli önlemler aldığını ifade ederken, testi pozitif çıkan birçok insana da hizmet verdiklerini dile getirdi.

GÜNDEM 12.12.2020, 16:45 Editör: Ebru Bulut
banner48

TESTİ POZİTİF ÇIKAN HASTALARI BİLE TAŞIYORLAR

Ülke genelinde uygulanan sokağa çıkma yasağından muaf olan taksiciler vatandaşlara yasak boyunca hizmet vermeye devam ediyor. Hastaların, doktorların, fabrika işçilerinin ve yasaktan muaf olan birçok insanın kullandığı taksilerin sürücüleri sosyal mesafe ve maske kurallarına dikkat ediyor. Hastanede koronavirüs testi pozitif çıkan hastaları bile taşıdıklarını ifade eden taksiciler, korsan taksilerin haksız rekabet yarattığını ifade ederek şikayetçi oldu.

“KORSAN TAKSİ HAKSIZ REKABET YARATIYOR”

Durak Kahyası Reis Yıldız, “İlk önce biz sosyal mesafe kurallarını en çok zorlayan insanlarız. Özellikle sürücü arkadaşlar bu konuya çok dikkat ediyor. Her kesimden insanlar araçlarımıza biniyor. Kendi çabalarımız ile araçlarımızı temizleyerek hijyen kurallarına uyuyoruz ama hastane civarında da faaliyet gösterdiğimizden en tehlikeli grupların arasındayız. İnsanlar bu süreçte toplu taşımayı tercih etmiyor. Bunun yerine bizleri tercih ediyorlar. Bu yüzden de biz normal insanlardan biraz daha fazla risk altındayız. Dışardaki her türlü vatandaşlarımız ticari taksileri kullanıyor. Bizim bu yüzden önlem almamız biraz zor olabiliyor. Öncelikle insanların bilinçlendirilmesi gerekiyor. Müşterilerimiz sadece bizim için değil kendileri için de bilinçli olması gerekiyor. Tescilli plaka ile bir yatırım yapılan taksiciler için korsan taksi en başında haksız rekabet yaratıyor. Biz bu işi layıkıyla yapmaya çalışıyoruz. Yasal olarak faaliyet gösteriyoruz. Diğer tarafta ise hiçbir sermayesi olmayan korsan taksiler fiyatları düşürerek müşterilerde farklı algılar oluşturuyorlar. Biz gerekli yerlere bu durumu için şikayette bulunuyoruz. Duraksız taksilerden çok şikâyetçiyiz ve en büyük dertlerimizden birisi de budur” dedi.

“HASTANEYE GİTMEK İSTEYEN MÜŞTERİLERİMİZİ AMBULANSA YÖNLENDİRİYORUZ”

Hastaneye gitmek isteyen müşterileri almadığını söyleyen Muhammet Asil, “Bu süreçte bizi arayarak hastaneye gitmek isteyen müşterilerimize gitmiyoruz. Onları ambulansa yönlendiriyoruz. Fakat hastanede testi pozitif olan müşterilerimiz de olabiliyor. Bu yolculuklardan sonra arabaları dezenfekte ediyoruz. Sokağa çıkma yasağında dışarı çıkan müşterilerimizin ceza yediğine de şahit olduk. Genelde hepsi hastaneye gidiyorum yalanını söylüyorlar” ifadelerini kullandı.

“ŞUANA KADAR SORUN YAŞAMADIK”

Ekmeğini bu meslek sayesinde kazandığını dile getiren İbrahim Akyürek, “Elimizden geldiği kadar dikkat etmeye çalışıyoruz. Arabamızı ve ellerimizi dezenfekte ederek çalışıyoruz. Hastalar ile sürekli yolculuk yapıyoruz fakat şuana kadar bir sorun yaşamadık” şeklinde konuştu.

“KORONAYA YAKALANMIŞ KİŞİLERİ EVLERİNE GÖTÜRDÜK”

İnsanlarım maddiyat olarak zor zamanlar geçirdiğini ifade eden Hayrettin Güler, “Hastaneye gelen vatandaşlarımızın testi pozitif çıkıyor. Bu vatandaşlarımız evine ya taksi ya da dolmuş ile gidebiliyor. Bu yüzden birçok koronavirüse yakalanmış kişileri ben ve arkadaşlarım evlerine götürdü” dedi.

Yorumlar (0)