banner2

banner1

banner22

Kin ve nefret düşmanlığı yok

Kocaali ilçesine fındık toplamak için gelen mevsimlik tarım işçileri ile bahçe sahipleri arasında yaşanan olayın iddianamesi hazırlandı. Savcılık halkı kin ve nefret suçunu takipsizlik verirken iddianameyi kasten yaralama üzerine kurdu.

GÜNDEM 27.03.2021, 12:59 Editör: Ebru Bulut
Kin ve nefret düşmanlığı yok
banner48

Mardin’in Mazıdağı ilçesinden Kocaali ilçesine çalışmak için gelen tarım işçileri 4 Eylül günü bahçe sahipleri tarafından darp edilmesi olayı ülke gündeminde geniş yer bulmuştu.  Kocaali Cumhuriyet Savcılığı çok konuşulan olayla ilgili 3 sayfalık iddianame hazırladı.

SAVCI 3 SAYFALIK İDDİANAME HAZIRLADI

Savcının  “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçundan başlattığı soruşturmada takipsizlik kararı verilirken, “kasten yaralama”, “tehdit” ve “hakaret” suçundan ceza istedi. 3 sayfalık iddianamenin bir buçuk sayfasında mağdur, müşteki ve sanıkların isimleri ile bilgilerine yer verilirken, diğer sayfasında ise savcının değerlendirmesi yer aldı. İddianamede 7 kişi mağdur olarak, diğer işçiler ise müşteki olarak yer aldı.

KASTEN YARALAMA

İddianamede 4 saldırgandan Hasan C., Hüseyin C. ve Kenan C.’nin “kasten yaralama”, “tehdit” ve “hakaret”, Kadir C.’nin ise “kasten yaralama” suçlaması ile cezalandırılması istendi. Buna göre, saldırganlar, “tehdit” suçundan 6 aya kadar hapis cezası ve adli para cezası, “hakaret” suçundan 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası veya adli para cezası, “kasten yaralama” suçundan ise 4 aydan 1 yıla kadar cezasıyla cezalandırılabilecek.

UZLAŞMA SAĞLANAMADI

İddianamede, şüphelilerin üzerine atılı suçları işlediklerine dair, kovuşturmaya yeterli şüphe bulunduğunu ancak “suçun uzlaştırmaya tabi olduğu” gerekçesi ile uzlaştırıcı görevlendirildiğini ancak uzlaşmanın sağlanamadığı belirtildi.

NE OLMUŞTU?

Kocaali ilçesine, Mardin'e bağlı Mazıdağı ilçesinden, mevsimlik tarım işlerinde çalışmak için gelen işçiler, bahçe sahipleri tarafından 4 Eylül 2020’de saldırıya uğramış, işçiler saldırı sonrası köyden ayrılmışlardı. Ülke gündeminde çok konuşulan olayın kürt halkına karşı saldırı olduğu aynı bölgeden gelen işçiler tarafından yalanlanmıştı.

Yorumlar (0)