banner2

banner1

banner22

‘Kimse bizi dinlemiyor’

Adapazarı Belediyesi Temmuz ayı meclisinde polemik haline gelen 18 uygulamasına kesinlikle karşı olan vatandaşlar, “Meclis Üyesi Necdet Tömekçe bizzat gelip, bize fikrimizi sorduğunu ve bizim razı olduğumuzu söylüyor. Kime sormuşlar?” dedi.

GÜNDEM 13.07.2020, 11:03
‘Kimse bizi dinlemiyor’
banner48

“DERSİNİZE İYİ ÇALIŞIN”

Adapazarı Belediyesi Temmuz ayı meclisinde Çökekler, Taşlık ve Rüstemler’de hayata geçirilmek istenen 18 uygulaması polemik haline gelmişti. Konu hakkında açıklamalarda bulunan AK Partili Meclis Üyesi Necdet Tömekçe, “Taşlık, Çökekler ve Rüstemler’de hem muhtarlarla, hem de oradaki vatandaşlarla bu planlar yapıldıktan sonra bizzat gidip orada tek tek görüştüm. Herkesin isteği olamaz. Tabii ki bazılarının sıkıntıları var” demişti. Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu da, konu ile ilgili İYİ Partililere cevaben, “Budaklar’da orada en yakın tanıdığım kim varsa evinin olduğu yer tarla görünüyor. Biz şimdi tarlayı imara mı açmış oluyoruz? Böyle sakat bir düşünce var mı? Bir kere dersinizi iyi çalışın, kanunlara iyi bakın” dedi.

200’E YAKIN DİLEKÇE

Çökekler sakinlerinden Necmi Türk, “Biz Çökekler sakinleri olarak imara açılmasına itiraz edip, 200’e yakın dilekçe verdik. Buralar sulamasız tarım arazisi. Sadece Çökekler’de 800 dönüme yakın arazi 18 yasası ile gidecek. Her taraf parsel ve bina olacak. Biz ekemedikten sonra taş mı yiyeceğiz? Benim en verimli arazimin 20 dönümü gidiyor. İtirazlarımıza cevap bile gelmedi. 18 gelirse topraklarımız biter. Gençlerimiz toprak olmazsa zaten iş bulamıyorlar. Ne yapacak bu gençler? Çalacak, çırpacak mı? Toprakları olunca bir dönüm yer eker, yine de karnını doyurur” dedi.

“KİMSE BİZİ DİNLEMİYOR”

Konu hakkında görüşlerini bildiren Çökekler sakinleri, “Biz istemediğimize dair dilekçelerimizi verdik. Belediye meclisinde istemeyenler olarak küçük bir kısımmışız gibi, sanki rızamız varmış gibi aksettirilmiş. Bizim verdiğimiz dilekçelere hiç bakmadılar o zaman. Arazimizi alıp, bize çok az yer bırakıyorlar. Biz kalan arazimize ev mi yapacağız, tarla yapıp ekecek miyiz? Biber dikecek alanımız kalmıyor. İstemiyoruz diye toplanıp dilekçe verdik, ama kimse bizi dinlemiyor” ifadelerine yer verdiler.

BİZ İSTEMİYORUZ

Çökekler sakinleri, “Mutlu Işıksu başkanımız geldi buraya, herkes derdini anlattı. Burada 40 metre yol gösteriyor. Burada 40 metre yolu ne yapacaksın? Adapazarı'nın neresinde 40 metre yol varmış, buraya 40 metre yol yapılacak? Buralara daha yeni ruhsat verildi de insanlar bina yaptı. Plana bakıyoruz, devasa bir göbek var köyün ortasında otoban kavşağı gibi. Biz istemiyoruz. Bu binalar ne olacak? Bize ‘18’den sonra buraya doğalgaz gelecek’ diyorlar. İstemiyoruz. Evim, tarlam olmadıktan sonra doğalgazı ne yapacağım ben?” dediler.

“GEÇİM KAYNAĞIM YOK OLUYOR”

Çökekler sakinleri, “Biz elimizden gelen itirazı yapıyoruz, ama aklımız dahasına ermiyor. Tarlamda küçük bir alan kalıyor. Malzemelerimi yerleştirecek, traktörümü çevirecek bir alan bile kalmıyor. 18 uygulaması ile benim çiftçiliğimi bitiriyorsun, geçim kaynağımı yok ediyorsun. Ben ne yapacağım? Bizim 18’den önce bir sürü ihtiyaçlarımız var. Alt yapımız vesaire yıllardır olmadı. Önce temel hizmetlerimizi yerine getirelim. 18’e karşıyız” dediler.

BU NASIL ADALET?

Çökekler sakinleri, yönetimlerin bu köye yaptığı ilk yanlış bu değil. Bundan önce de biz mahalle olarak imece usulü herkesten para toplayarak bir kahvehane yaptırdık. Sonra belediye geldi buraya el koydu. Bizim kendi ellerimizle yaptığımız yer için bizden kira alıyor. Böyle bir adalet olabilir mi? Keşke belediyeye bağlanmasaydık.  18 uygulaması ile de niyetleri buraya betonlaştırmak. Biz Arabacıalanı gibi olmak istemiyoruz” ifadelerini kullandılar.

NEREDE BİZİM DİLEKÇELERİMİZ?

18 uygulamasına kesinlikle karşı olduklarını söyleyen Taşlık halkı, “Bu işe razıysak neden onlarca dilekçe vermişiz? Nerede bizim dilekçelerimiz? Evlerimiz ve tarlalarımızdan yol geçecek, peki biz nereye gideceğiz? Belediye başkanımız buraya geldi bilgilendirme yaptı, biz de kesinlikle karşı olduğumuzu söyledik. 18 uygulamasına karşıyız. Hem işsiz, hem de evsiz kalacağız. En bereketli en verimli topraklarımız bölünüyor. Dilekçelerimiz karşılığı bize bir dönüş olmadı. Mecliste rızamız varmış gibi konuşmuşlar. Kime sormuşlar acaba?” ifadelerine yer verdiler.

BU LÜZUMSUZ BİR UYGULAMA

Taşlık sakinleri, “Bu uygulama lüzumsuz bir uygulama. Bizim yollarımız zaten geniş.  18 uygulaması tarım alanlarını tamamen talan edecek. Dededen kalma yerlerimiz tamamen gidecek. Boş bir araziyi imara açar gibi hiçbir alanı ve binayı gözetmeden bütün araziyi parsellemişler. Belediye hizmet etmek istiyorsa, merkezdeki küçük yolları genişletsin. Bizim burada ihtiyacımız olan şey sadece altyapı başka hiçbir şeyi istemiyoruz. ‘Bir takım hizmetler istiyorsanız, 18’e razı gelmeniz lazım’ diyorlar. Hiçbir şey istemiyoruz. Tarım alanlarımız yok olmasın yeter” dediler.

Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi

Yorumlar (0)