banner2

banner1

banner22

'Kim süper bulaştırıcı, bilemezsiniz'

İç Hastalıkları ve Kan Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Çetiner, yeniden yükselişe geçen vaka sayıları hakkında ''AVM ve diğer kalabalık yerlerdeki ateş ölçümü sizi korumayacak. Covid-19 süper bulaştırıcı olanlar, vakaların büyük bölümünden sorumlu. Kim süper bulaştırıcı, bilemezsiniz'' yorumunu yaptı.

GÜNDEM 13.06.2020, 17:06 Editör: Aysima Kortak
'Kim süper bulaştırıcı, bilemezsiniz'
banner48

Türkiye'de koronavirüs vaka sayısı yeniden yükselişe geçti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan rakamlara göre son 24 saatte yeni vaka sayısı bin 195 oldu.

Rakamların yeniden yükselişe geçmesi, ikinci dalganın geleceğine dair tartışmalara neden olurken İç Hastalıkları ve Kan Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Çetiner, normalleşmenin yanlış anlaşıldığını vurgulayarak, "Normalleşmeyi eski normal sandık ve vaka sayısı artış eğilimine girdi. Yeniden hatırlatalım: Hasta kişiler ile bulgusu olmayan taşıyıcıların bulaştırma riski aynı. Bulgusuz taşıyıcılık oranı Covid-19 (+) olanlar arasında en az yüzde 40 civarında (kimilerine göre yüzde 80). Sürü bağışıklığı en iyi ihtimalle yüzde 7 civarında (İsveç), sessiz geçirmiş olma olasılığınız yüzde 10 bile değil" dedi. Gazete Duvar'ın haberine göre Çetiner, açıklamalarını şu şekilde bitirdi:

"VAKALARDAN SÜER BULAŞTIRICILAR SORUMLU"

" New York'ta 5 bin 700 korona virüsü hastasında ateş görülme oranı sadece yüzde 30. AVM ve diğer kalabalık yerlerdeki ateş ölçümü sizi korumayacak. Covid-19 (+)süper bulaştırıcı olanlar, vakaların büyük bölümünden sorumlu. Kim süper bulaştırıcı, bilemezsiniz. Karşılaştığımız herkes potansiyel olarak Covid-19 pozitif kabul edilmeli. Maske, mesafe ve el yıkama ile normalleşebiliriz."

Yorumlar (0)