banner22

Kılıçaslan’dan ek ödeme açıklaması

İYİ Parti Sakarya İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan, sağlık sektöründe kadroya geçen taşeron işçilere, asgari ücrete ek olarak ödenecek fark ödenmelerinin yapılmadığını belirtti.

GÜNDEM 20.12.2020, 09:24 Editör: Ebru Bulut
Kılıçaslan’dan ek ödeme açıklaması
banner48

İYİ Parti Sakarya İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan, Taşeron işçilerin kadroya geçiş sürecinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 5 Aralık'ta verdiği müjdeyle başladığını belirterek, OHAL kapsamında, 24 Aralık 2017'de yayımlanan 696 sayılı KHK ile resmiyet kazandığını ifade etti.

“YÜZDELİK FARKLAR VERİLMEDİ”

2019 yılında 9 ay süreyle verilen yüzdelik farkların yazı sonrasında verilmediğini belirten Kılıçaslan; ''Hak sahiplerinin ilanı, sınav ve mülakat gibi süreçlerin ardından Sakarya İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı 1849 kişi kadroya geçti. 696 sayılı KHK ile 375 sayılı KHK'ye eklenen geçici 23 ve 24’üncü maddeler gereği tüm kadroya geçenlerin hakları 2 Nisan 2018’de Sağlık Bakanlığında 150 bin kişi kadroya geçti. Fakat Şubat 2019’ta Çalışma Genel Müdürlüğünün görüş yazısından sonra idareler kadroya geçiş işleminden itibaren 9 ay süreyle verdiği yüzdelik farkları yazı sonrasında vermemeye başlamıştır.'' diye belirtti.

“YÜZDELİK ALANLAR BOŞ BIRAKTIRILDI”

İYİ Parti Sakarya İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan kadroya geçen işçilerin kadroya geçtikten 4 ay sonra Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen İş Sözleşmelerine Sağlık Müdürlüğü sözlü talimatı ile sayfalarını  ve “işçinin asgari ücret + (…..) yüzdelik ile çalıştırılır” kısmının boş bıraktırılarak hatta dolduranlara da Hastane müdürü ve özlük görevlileri tarafından yanlış oran yazarsınız gerekçesi ile biz eksikleri tamamlarız denilerek doldurtulmadığını belirtti.

banner84

“HAK KAYBI ORTAYA ÇIKTI”

Bazı hastanelerde iş sözleşmesinde yazdırılması gereken yerlerde doldurulurken bazılarında boş bırakıldığını ve ortaya hak kaybı çıktığını söyleyen Kılıçaslan; “Taşeronda iken sözleşmede yazan ve kadroya geçişten sonrası imzalatılan Belirsiz Süreli İş Sözleşmesinde yazılması gerekirken bazı hastanelerde yazdırılıp bazılarında yazdırılmayınca yazdırılmayan için hak kaybı ortaya çıkmıştır. 2019 yılında bordrolarda yazmasına rağmen asgari ücret farkının verilmemesi ve bu farkın halen daha bordrolarda yazmasına rağmen asgari ücret zammının verilmemekte olduğunu görüyoruz” dedi.

“HAKLARI ELLERİNDEN ZORLA ALINDI”

Kılıçaslan bu yaşanılan süreçlerden sonra davaların açıldığını ve bir çok davanın kazanıldığını belirterek; “1 ay öncesinde Yargıtay’ın verdiği kararda İş sözleşmelerinde (…..)  yazan kısım dolu olanlar alabilir yazamayanlar alamaz şekilde anlaşılması zor emsal bir karar verilmiştir. Yaşanılan süreçte görüyoruz ki çok az sayıda doldurulan sözleşme var bu arkadaşlar maaş farklarını alabilecekken iş sözleşmesinde (....) yazan kısmı idarecilerin zoru ile doldurmayan çalışanların hakları elinden alınmış gözüküyor” diye ifade etti.

İŞÇİLERE EK ÖDEME LÜTUF DEĞİL HAKTIR!

Kılıçaslan verilen tüm özlük ve mali hakları ile beraber kadroya geçiş sağlanacağını vaadinin verildiğini hatırlatarak; “Bürokratların işçilere bunları doldurtmayıp tuzak kurma hakkı ve yetkisi yoktur. Bu işçilere ek ödeme lütuf değil haktır!” diyerek sözlerine son verdi.

Yorumlar (0)