banner2

banner1

banner22

'Kendi nefsim için aday değilim'

AK Parti’nin en renkli isimlerinden biri olan Afgan kökenli Hafizullah Kadiri, neden milletvekili aday adayı olduğunu ve tercihini AK Parti’den yana kullandığını haberlisin.com’a anlattı.

GÜNDEM 14.05.2018, 10:09
'Kendi nefsim için aday değilim'
banner48

DÜNYA’YA MEYDAN OKUYAN BİR LİDER

AK Parti milletvekili aday adayı Hafizullah Kadiri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan çok etkilendiği için AK Parti’den milletvekili aday adayı olduğunu belirterek; “Asla iktidar partisi, güçlü ben şansımı buradan deneyeyim diye AK Parti’den milletvekili aday adayı olmadım. AK Parti’ye aşık oldum. AK Parti’nin Genel Başkanı, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın duruşuna, söylemlerine, dünyaya başkaldırışına aşık oldum. Cumhurbaşkanı Erdoğan Amerika’ya, İsrail’e karşı geldiğinde tüylerim diken diken oldu. Ben dedim, ‘Adam gibi adam ben buradayım’. Türk, Müslüman ülkeler Erdoğan’a dua ediyorlar. Erdoğan, tüm dünyaya ‘Müslüman olarak bizde varız, bizde güçlüyüz’ dedi. Dünya’ya meydan okudu. İşte bu yüzden AK Parti’den aday adayı oldum” dedi.

ARTIK SAKARYALIYIM

Sakarya’da 2 bin dolayında Afganistan göçmeni yaşadığına dikkat çeken Hafizullah Kadiri, “Bunlardan 100 tanesi Türk vatandaşlığına geçti. Bende bunlar arasındayım. 1994 yılında Sakarya’ya burslu öğrenci olarak geldim. Bolu’da yüksek lisans yaptım. Yüksek Lisans yaparken 2. Dönem büyük bir trafik kazası geçirdim. O kaza sonrası engelli kaldım ve yüksek lisansı tamamlayamadım. Fas Edebiyatı mezunuyum. Emniyet’te yeminli Farsça tercümanlık yapıyorum. 99 depremini burada yaşadım. Burada evlendim, 2 çocuk babası oldum. Kısaca artık hem Türk vatandaşı, hem Sakaryalıyım” şeklinde konuştu.

EN İYİ BEN BİLİRİM

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi’nin kuruluşunda yer aldığını ve  Başkanlığını yaptığını söyleyen Kadiri,  14 yıldır da SASKİ Genel Müdürlüğü’nün engelli kadrosunda Araç Sevk Amirliği’nde çalıştığını kaydetti. Hem engellilerin, hem göçmenlerin sesi olmak istediğini ve bu nedenle milletvekili aday adayı olduğunu ileri süren Kadiri; “Bir engelli birey ve Afganistan’dan gelen bir göçmen olarak hem engellilerin, hem de göçmenlerin içinde bulunduğu sıkıntıları, sorunları en iyi bilenlerdenim. O nedenle Ankara’da onları temsil etmek ve onların hayatlarını kolaylaştırmak adına, onlara hizmet etmek istiyorum” ifadelerine yer verdi.

DERNEK KURACAK

Evli ve 2 çocuk babası olan Hafizullah Kadiri, Sakarya Engelli Umut ve Yaşam Derneği başkanlığının yanında, Sakarya’da yaşayan 2 bin dolayında Afganlı’yı da bir araya getirmek için dernek çalışmalarına başlamış. Kadiri 6 dil biliyor.

HAFİZULLAH KADİRİ KİM?

1979 Afganistan Bilh şehrinde doğdu. Şehid-i Balh-i Lisesi’nden mezun oldu. Mezar-ı Şerip Balh Ünst. Fars Edebiyatı mezunu. 1995 yılında Bolu İzzet Baysal Üniversitesi’nde Yüksek Lisans yaptı. 2006 yılında itibaren 5 yıl süre ile SBB Engelli Koordinasyon Merkezi Başkanlığı yaptı. Halen SASKİ’de çalışıyor. Engelli Umut ve Yaşam Derneği Başkanı, Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı resmi tercümanlık yapıyor. Evli 2 çocuk babası. Farsça, Özbekçe, Peştüce, Orduca, Rusça ve İngilizce biliyor.

 

 

 

Yorumlar (0)