banner2

banner1

banner22

“Kendi canımızın hesabını sormaya geldik”

Hendek İlçesinde bulunan bir havai fişek fabrikasında 3 Temmuz 2020’de meydana gelen 7 kişinin hayatını kaybettiği, 127 kişinin ise yaralandığı patlamayla ilgili açılan davanın başlayan ikinci duruşmasında aileler ve avukatlar; “Biz adalet için buradayız. Gerçek adaleti istediğimiz için buradayız” dediler.

GÜNDEM 15.03.2021, 11:23 Editör: Ebru Bulut
banner48

R.Kaan OKTAR/Onur GÜDEN BİLDİRİYOR

İLK DURUŞMA ERTELENMİŞTİ
Sakarya’nın Hendek ilçesinde 3 Temmuz 2020 tarihinde meydana gelen patlamada fabrika içerisinde bulunan 7 kişi öldü, 127 kişi yaralandı. Olayın ardından Hendek Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturma kapsamında olayda ihmali olduğu iddia edilen fabrika sahibi Y.C., fabrika sorumlu müdürü A.A., fabrika müdürü ve sorumlu ustabaşı H.A.V., genel ustabaşı E.Ö., iş güvenliği uzmanı A.B. ile tutuksuz yargılanan A.R.E.C. ve sorumlu personel A.Ç.’nin yargılanacağı davanın ikinci duruşması Ferizli’de kurulan mahkeme salonunda görülmeye başlandı. Tutuklu sanıklar davaya görüntülü sistem aracılığı ile bağlanırken tutuksuz yargılanan kişiler ve avukatlar mahkeme salonunda hazır bulundu. Aralarında fabrika çalışanları ve olay tanıklarının da bulunduğu 108 müştekinin dinleneceği davada şüpheliler hakkında 2 yıl 8’er aydan, 22 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası isteniyor. Sakarya Adliyesi’nde 6 Ocak tarihinde görülen ilk duruşma, mahkeme salonundaki fiziki yetersizlik nedeniyle ertelenmiş ve davanın Ferizli’de bulunan duruşma salonunda görülmesine karar verilmişti.

HEP BİRLİKTE AÇIKLAMA YAPTILAR
Duruşma öncesi salonun dışında bir araya gelen müşteki yakınları, avukatlar ve vatandaşlar hep birlikte bir açıklama gerçekleştirdi. Açıklamanın ilk konuşmasını yapan Avukat Can Atalay, “İkinci duruşma için buradayız. Bu memlekette insanların hayatı hiçe sayılmasın diye, ekmeklerini kazanmaya çalışırken insan hayatları önemsiz görülmesin diye, Türkiye’de işçi sınıfının hayatı önemsiz görülmesin diye biz buradayız. Bu ülke feraha çıkacaksa ancak emeğiyle geçinen yurttaşların hakları, hukukları sayılırsa mümkün olur diyerek buradayız” dedi.

ADALET İÇİN BURADAYIZ

Patlamada hayatını kaybeden Selehattin Tepeçınar’ın yakını Hatun Tepeçınar, “Allah kimseye böyle acılar yaşatmasın. Biz adalet için buradayız. Gerçek adaleti istediğimiz için buradayız. Canlarımızın sonuna kadar gerçek suçluların cezalarını alana kadar biz bu böyleyiz ve bu yolda devam edeceğiz. Acılarımız her gün aynı şekilde kat kat artıyor. Zavallı, gariban işçilerin emekleri hiçe sayılan bir ülkede yaşıyoruz. Biz böyle bir ülke istemiyoruz artık. Emekçi işçilerinde hak ettiği haklarını almalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

"BİR KASTLA BİLEREK YAPILAN BİR CİNAYETLE KARŞI KARŞIYAYIZ"

Avukat Gulşen Uzuner, “Ailelerin yanındayız, aynı zamanda ailelerin de bir parçasıyız. Bir kastla bilerek yapılan bir cinayetle karşı karşıyayız. Böyle algılıyoruz. Kimse ihmal, taksir gibi başka mevzuların arkasına sığınmasın. Bilinmiş, saklanmış, organize edilmiş, denetlemeden kaçırılmış ve denetleme ile anlaşılmış. Böyle yürüyen bir dosya bu. Bu, bilerek yapılan ve insan hayatını hiçe sayan, insan hayatını almak için kurulan bir üretim düzenidir. Biz burada 7 canımızı kaybettik. Daha önceden de bu fabrikada hayatını kaybeden ve yaralananlar var. Onlarla da birlikte bir daha olmasın diye kendi canımızın hesabını sormaya geldik. Bu davanın ve böyle üretim yapan işverenlerin peşini bırakmayacağız. Sonuna kadar iş cinayeti ile ilgili yakınını kaybedenlerin yanındayız, asla da vazgeçmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

“İŞ CİNAYETLERİNE KARŞI ADALET ARAYIŞIMIZ DEVAM EDECEK”

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Hendek’te patlama yaşandıktan 1 saat sonra oradaydık. Patlama alanında yürürken ayaklarımızın altında barutlar patlıyordu. Hala devam eden bir süreçti. Bu fabrika daha önce defalarca patlamanın yaşadığı bir yerdi fakat adını değiştirerek üretime devam etmişlerdi. Üretim zorlamasıyla, özellikle pandemi koşullarında daha fazla üretim yapılması için insanların canını hiçe sayıldığı bir süreci o gün orada da gözlemlemiştik. Bugün de burada aileler ve avukatlarımız ile birlikteyiz. DİSK olarak Soma’dan Ermenek’e, Torunlar’dan Sakarya Hendek’e kadar iş cinayetlerine karşı adalet arayışımız devam edecek” dedi.

Yorumlar (0)