banner2

banner1

banner22

Keleş’ten kentsel dönüşüm çağrısı

CHP İl Başkanı Ecevit Keleş, Kentsel Dönüşüm ile ilgili basın açıklaması yaptı. Kentsel dönüşümün gerekliliğini ve deprem tehdidini hatırlatan Keleş; “Verimli topraklarımızı heba etmeden, sağlam, estetik ve sosyal alanlara sahip yaşam alanları oluşturmak için şehrin imar planı en önemli anahtardır” dedi.

GÜNDEM 04.01.2021, 09:25 Editör: Ebru Bulut
Keleş’ten kentsel dönüşüm çağrısı
banner48

“SORGUSUZ YIKILMALI”

CHP İl Başkanı Ecevit Keleş, Kentsel Dönüşüm ile ilgili basın açıklaması yaptı. Deprem tehdidini hatırlatarak uyaran Ecevit Keleş, yaptığı açıklamasında 2001 öncesi bütün binaların sorgusuz yıkılması gerektiğini belirtti. Şehrin ihtiyaç, beklenti ve önceliklerini dikkate almak yöneticilerin sorumluluğu olduğunu dile getiren Keleş; “Yeni yılın bu ilk günlerinde yıla yine deprem tehdidini ve kentsel dönüşümün gerekliliği hatırlatarak başlıyor ve yetkilileri uyarıyoruz. Zaman iyice daraldı yapı stokumuz acilen elden geçmeli ve 2001 yılı (yapı denetim kanunu) öncesi yapılan tüm yapılar amasız, fakatsız yıkılmalıdır. Şehirde yaşayanların ihtiyaç, beklenti ve önerilerini tespit edip dikkate almak, şehrin yöneticilerinin sorumluluğudur. Verimli topraklarımızı heba etmeden, sağlam, estetik ve sosyal alanlara sahip yaşam alanları oluşturmak için şehrin imar planı en önemli anahtardır” ifadelerine yer verdi.

“HER TÜRLÜ DESTEĞE AÇIĞIZ”

“Kentsel Dönüşümde de temel amaç şehir ovasında tarla vasıflı arazilere yeni bina yapılması değil merkezdeki binaların yerinde dönüşümü olmalıdır” diyen Keleş; “Bu esas alınarak ada bazında kentsel dönüşüm alanları belirlenmelidir. Bu konuda her fikir değerlidir. İlgili teknik odaların, sivil toplum kuruluşlarının sürece katılması önemlidir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu konuda her türlü desteğe açığız. Ne kadar iyi niyetli olunursa olunsun iyi planlanmayan ve uygulamasında herhangi bir sebeple aksamalar olan kentsel dönüşüm çalışmaları başarısızlıkla sonuçlanmaya mahkumdur” şeklinde konuştu. Başarılı bir uygulama için en başta bir uygulama ana planı yapılması gerektiğini belirten Keleş şu maddelerin de dikkate alınması gerektiğini belirtti;

  1. Dönüşüm projesinin genel hedefleri (ve bunu sağlamak için bölgesel hedefler) net olarak belirlenmelidir.
  2. Dönüştürülmek istenen bölgenin bir dış halkasını kapsayacak bir plan yapılmalıdır. Birbirinden bağımsız yerel ölçekli (mahalle bazlı) plandan kaçınılmalıdır.
  3. Planlamadan ödün verilmemeli gecikme olsa bile planlamanın tam anlamıyla netleşmesi beklenmelidir.
  4. Yapılmak istenen dönüşümün paydaşlarca tam olarak anlaşılması için tüm çaba sarf edilmelidir.
  5. Dönüşümün paydaşları doğru tespit edilmeli, gereksiz paydaşlıklar oluşturulmamalıdır.
  6. Uygulama safhaları doğru zamanlanmalı ve bu zamanlamalara uymanın dönüşüme duyulan güven için hayati öneme sahip olduğu unutulmamalıdır.
  7. Planlamadan teknik nedenler hariç taviz verilmemelidir.
Yorumlar (0)